Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ sa vo štvrtok počas mimoriadneho videosummitu dohodli na ďalšej spolupráci a koordinácii opatrení v boji s pandémiou koronavírusu a následkov koronakrízy.

V záveroch Európskej rady sa uvádza, že epidemiologická situácia zostáva vážna a nové varianty vírusu predstavujú veľkú hrozbu. Premiéri a prezidenti sa zhodli na obmedzení cestovania v EÚ, ktoré nie je nevyhnutné, čo má byť v súlade so zásadami proporcionality a nediskriminácie a zachovať pritom neobmedzený tok tovarov a služieb na jednotnom európskom trhu.

Diskusia sa týkala aj očkovacích preukazov, konkrétna dohoda sa však nezrodila. Účastníci summitu súhlasili s myšlienkou spoločného prístupu a k tejto otázke sa vrátia na ďalších summitoch.

V plnom nasadení: Europarlament preberá aj témy, ktoré sa môžu zdať pritiahnuté za vlasy.
Neprehliadnite

Europoslanci grilovali zástupcov farmaceutických firiem pre dodávky vakcín

Očkovanie už prebieha vo všetkých členských štátoch Únie, treba však urýchliť povoľovanie, výrobu a distribúciu vakcín, ako aj samotnú vakcináciu. Podľa záverečného vyhlásenia musia farmaceutické spoločnosti zabezpečiť predvídateľnosť výroby vakcín a dodržiavať zmluvné termíny ich dodania.

Účastníci videosummitu potvrdili solidaritu EÚ s tretími krajinami a zdôraznili odhodlanie zintenzívniť globálnu reakciu na pandémiu, zlepšovať prístup k vakcínam pre krajiny v susedstve EÚ a podporovať globálny prístup k očkovaniu prostredníctvom nástroja COVAX, ktorý predpokladá distribúciu vakcín do 92 krajín sveta.

Rokovania sa zamerali aj na širšiu oblasť zdravotnej politiky s dôrazom na posilňovaní odolnosti EÚ. To podľa záverov summitu predpokladá zlepšenie koordinácie na úrovni EÚ, aby bolo možné zabezpečiť lepšiu prevenciu, pripravenosť a reakciu na budúce mimoriadne situácie v oblasti zdravotníctva. V praxi to znamená zaistiť potrebné financie na nákup dostatku vakcín a kritických zdravotníckych zásob pre všetky členské štáty, podporovať vývoj bezpečných a účinných vakcín a liekov a čo najlepšie využívať digitálne technológie na výskum a zdravotnú starostlivosť. Do tejto oblasti patria aj návrhy vybudovať európsku zdravotnú úniu a pripraviť farmaceutickú stratégiu, ktorá zaistí prístup k liekom vo všetkých členských štátoch.

Vakcína Pfizer BioNTech
Neprehliadnite

Falšovanie očkovacích pasov bude trestné, tvrdí izraelský minister zdravotníctva

Lídri EÚ vyzvali Európsku komisiu, aby do júnového summitu EÚ predložila správu o ponaučeniach z pandémie ochorenia COVID-19. Správa by mala zahŕňať údaje o tom, ako prebiehalo zdieľanie informácií, koordinácia aktivít a spoločné verejné obstarávanie kritického zdravotníckeho vybavenia a návrhy, ako zabezpečiť primerané výrobné kapacity v EÚ a ako vybudovať strategické zdravotnícke rezervy.

Videosummit pokračuje v piatok doobeda a lídri EÚ sa budú venovať otázkam obrany a bezpečnosti.