Odhadované prjímy oproti predchádzajúcim majstrovstvám výrazne narástli. Šampionát spred štyroch rokov v Poľsku a na Ukrajine priniesol tržby 1,4 miliardy eur, no štartovalo na ňom len 16 tímov. Do Francúzska vycestovalo až 24 družstiev.

Ako spresňuje agentúra Bloomberg, polovicu z odhadovaných 2-miliardových príjmov zaplatia televízne spoločnosti za vysielacie práva. Sponzori prispeli zhruba 450 miliónmi a zvyšok tvoria výnosy z predaja lístkov.

Ďalších zhruba 1,3 miliardy eur by mali vo Francúzsku minúť fanúšikovia. Akademici z Centra pre právo a ekonómiu v športe v Limoges odhadli, že výstavba a úprava štadiónov priniesla domácej ekonomike 1,7 miliardy. Francúzsky minister športu Patrick Kanner spresnil pre espnfc.com, že takto vzniklo 20-tisíc pracovných miest.

Maxime Sbaihi a Jamie Murray z analytickej jednotky Bloombergu však upozorňujú na príklady z iných krajín, ktoré naznačujú, že vplyv šampionátu na ekonomiku bude pravdepodobne malý a krátkodobý.

Najdrahší tím majú Španieli

Ak by o víťazstve rozhodovala hodnota jednotlivých hráčov, uspeli by Španieli. Tí sa zo zisku trofeje radovali aj na posledných dvoch šampionátoch.

Ako vo svojej štúdii Cup-o-nomics 2016 upozorňuje ING, celková hodnota hráčov je 658 miliónov eur, pričom najhodnotnejší je podľa Transfermarkt.com Fielder Sergio Busquets s „cenovkou“ 47 miliónov.

Úplne najdrahším hráčom šampionátu je však Portugalec Cristiano Ronaldo. Jeho odhadovaná hodnota 103 miliónov eur je vyššia ako celková hodnota deviatich účastníckych tímov, poznamenáva ING.

Podľa portál Totalsporter.com si účastnícke tímy rozdelia 300 miliónov eur, pred štyrmi rokmi to bolo 215 miliónov a na šampionáte v roku 2000 len 109 miliónov.

Tímy podľa hodnoty hráčov
Poradie krajina hodnota tímu (mil. eur) najdrahší hráč hodnota hráča (mil. eur)
1. Španielsko 658 Sergio Busquets 47
2. Nemecko 566 Thomas Müller 71
3. Francúzsko 493 Paul Pogba 61
4. Belgicko 452 Eden Hazard 66
5. Anglicko 447 Raheem Sterling 47
6. Taliansko 314 Leonardo Bonucci 28
7. Portugalsko 305 Cristiano Ronaldo 104
8. Chorvátsko 260 Luka Modric 47
9. Poľsko 174 Robert Lewandowski 66
10. Turecko 171 Arda Turan 33
ING Cup-o-nomics, podľa transfermarkt.com

ING vo svojom prieskume položila fanúšikom veľmi záludnú otázku, či by za úspech svojho tímu obetovali vlastné peniaze. Najviac kladných odpovedí prišlo z Turecka. Viac ako polovica tamojších fanúšikov je ochotná obetovať pre úspech percento z ročného platu.

Vysoký podiel obetavých fanúšikov majú aj v Poľsku a Rumunsku. Najmenej ich je v Luxembursku. Prieskum však nerealizovali vo všetkých účastníckych krajinách. Chýbajú aj výsledky za Slovensko.  


Create bar charts

Ligové súťaže generujú viac peňazí

Hoci sú Majstrovstvá Európy vrcholom sezóny, oveľa viac peňazí generujú národné ligy. Výnosy celosezónnych súťaží dosiali v sezóne 2014/2015 hodnotu 22 miliárd eur.

Ako vyplýva zo štúdie spoločnosti Deloitte, viac ako polovicu týchto prostriedkov, presnejšie 54 percent, získala pätica najvýznamnejších súťaží. Ide o nemeckú Bundesligu, španielsku La Liga, francúzsku Ligue 1, anglickú Premier League a španielsku taliansku Seriu A.

„Ďalší rok rastu v štyroch hlavných európskych ligách svedčí o tom, že vysielatelia a komerční partneri chcú byť naďalej spájaní s elitnými klubmi vzhľadom na ich globálnu pôsobnosť a príťažlivosť pre masy,“ vysvetľuje Dan Jones, partner Skupiny pre podnikanie v športe spoločnosti Deloitte.

Ako dodáva: „Keďže v nasledujúcich dvoch sezónach začne v každej z európskych líg „veľkej päťky“ cyklus nových vysielacích zmlúv, výnosy európskeho futbalového trhu v sezóne 2016/17 pravdepodobne prekročia 25 miliárd eur.

Celkové výdavky „veľkej päťky“ európskych líg na platy sa v sezóne 2014/15 zvýšili o desatinu a prekročili 7,4 miliardy eur. S výnimkou Serie A zaznamenali všetky ligy „veľkej päťky“ pomer platov k výnosom nižší ako 70 percent, čo je hranica, ktorú UEFA používa na monitorovanie finančnej udržateľnosti klubov.