Podľa EK Qualcomm predával pod cenu, s cieľom vyradiť z trhu svojho konkurenta, spoločnosť Icera, čo je podľa antitrustových pravidiel EÚ nezákonné. Podľa správy EK pokuta zohľadňuje dĺžku trvania neférovej súťaže a závažnosť porušenia. Predstavuje 1,27 percent obratu.

Eurokomisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová pripomenula, že čipové sety sú kľúčovými komponentmi na to, aby sa mobilné zariadenia mohli pripojiť k internetu. Používajú sa aj na prenos hlasu a údajov.

„Strategické správanie spoločnosti bránilo hospodárskej súťaži a inováciám na tomto trhu a obmedzovalo výber, ktorý je k dispozícii spotrebiteľom v sektore s obrovským dopytom a potenciálom pre inovačné technológie,“ vysvetlila komisárka situáciu v správe pre médiá.

Komisia dospela k záveru, že spoločnosť Qualcomm mala v rokoch 2009 až 2011 dominantné postavenie na svetovom trhu s čipovým systémom UMTS (takmer 60 percent, čiže trojnásobok trhového podielu jej najväčšieho konkurenta).

Určité množstvá troch zo svojich čipových súprav UMTS predal Qualcomm pod cenu spoločnostiam Huawei a ZTE, strategicky dôležitým zákazníkom. K tejto situácii došlo, keď sa konkurenčná Icera stala dôležitým dodávateľom čipových súprav UMTS poskytujúcich vysoký výkon dátovej rýchlosti, čím biznis Qualcommu „ohrozila“.