V členských krajinách EÚ od štvrtka nadobúda účinnosť nové nariadenie o kontrole vývozu, ktoré sprísňuje kontrolu obchodu s tovarom dvojakého použitia - civilný tovar a zároveň technológie, ktoré môžu byť použité na vojenské alebo represívne účely.

Výkonný podpredseda EK zodpovedný za obchod Valdis Dombrovskis v tejto súvislosti uviedol, že Únia musí lepšie reagovať na vznikajúce hrozby v stále menej stabilnom svete.

Krajiny EÚ budú užšie spolupracovať

„Znamená to mať lepšie pod kontrolou technológie dvojakého použitia vrátane technológií kybernetického dohľadu, ktoré môžu byť zneužité na porušovanie ľudských práv. Vďaka novým únijným pravidlám budú krajiny EÚ ešte užšie spolupracovať medzi sebou a so svojimi spojencami v súvislosti s potenciálnymi bezpečnostnými rizikami vyplývajúcimi z biotechnológií, umelej inteligencie a ďalších vznikajúcich technológií,“ opísal situáciu Dombrovskis.

EBE 15 Gaza - Na snímke palestínsky predavač kukurice podáva tovar chlapcovi na pláži večer 25. mája 2021 v Gaze, kde sa život začal vracať k normálu. FOTO TASR/AP
A Palestinian seller sells corn to the boy at the beach as life begins to return to a semblance of normal in Gaza City, Tuesday, May 25, 2021. (AP Photo/Hatem Moussa)
Neprehliadnite

Brusel zaregistroval iniciatívu presadzujúcu bojkot tovaru z osád na Izraelom okupovanom území

Spresnil, že EÚ sa v tejto oblasti zasadzuje za „spájanie síl“ s tretími krajinami, aby zabezpečila rovnaké podmienky pre európske podniky. Podľa jeho slov sa podstata tohto nariadenia môže dostať do novej Rady EÚ - USA pre obchod a technológie.

Väčšia transparentnosť

Nový právny rámec umožňuje členom EÚ prijímať viacero dôležitých opatrení na zdieľanie odborných znalostí a riešení konkrétnych výziev, najmä v súvislosti s kybernetickým dohľadom, ale aj s novovznikajúcimi technológiami dvojakého použitia v oblastiach, ako je pokročilá výpočtová technika.

Volkswagen avízuje veľkú investíciu v našej krajine, ekonomicky efekt však pocítime až o niekoľko rokov.
Neprehliadnite

Export Slovenska v máji medziročne vzrástol takmer o polovicu

Nariadenie zavádza väčšiu transparentnosť tým, že rozširuje rozsah konzultácií a podávania správ medzi členskými štátmi a EK a prispieva k rozvoju novej platformy EÚ na elektronické udeľovanie licencií, ktorá sa už pilotne uplatňuje v štyroch členských štátoch.

Modernizácia kontrol

Vytvoril sa tiež právny základ pre činnosť EÚ na multilaterálnej, viacstrannej a dvojstrannej úrovni s uznaním, že ​​účinnosť kontrol závisí od spolupráce hlavných výrobcov technológií. Nariadenie vychádza zo súčasného multilaterálneho rámca na kontrolu vývozov, konkrétne z Wassenaarskeho usporiadania, ktoré je medzinárodným zoskupením na kontrolu exportu konvenčných zbraní a tovarov a technológií s dvojakým použitím.

SAN PEDRO, CA - APRIL 16:  Large container ships are docked at the Maersk container terminal  in the Port of Los Angeles on April 16, 2013 in San Pedro, California. The Port of Los Angeles Police are under a heightened state of alert one day after explosions at the Boston Marathon killed 3 people and wounded more than 170 others.  (Photo by Kevork Djansezian/Getty Images)
Neprehliadnite

Problémy v kontajnerovej doprave možno nezmiznú ani do Vianoc, tvrdia experti

Komisia prijala legislatívny návrh na modernizáciu kontrol EÚ týkajúcich sa vývozu citlivého tovaru a technológií dvojakého použitia v septembri 2016 s cieľom nahradiť nariadenie z roku 2009. Ide o tovary, ktoré majú sériu využití v civilnej oblasti, ale môže byť použité aj na účely obrany, spravodajstva a vynucovania práva (jadrový materiál, telekomunikácie, elektronika a počítače, kozmická a letecká technika či námorné zariadenia) či zneužité na porušovanie ľudských práv.