Štáty Európskej únie sa v pondelok zhodli na ďalšom polročnom predĺžení hospodárskych sankcií uvalených na Rusko za jeho úlohu v konflikte na východe Ukrajiny. Ministri zahraničných vecí členských krajín v pondelok formálne už po trinástykrát predĺžili platnosť sankcií zameraných na banky, energetické podniky či dovoz zbraní. Rozhodnutie nadväzuje na júnový samit prezidentov a premiérov krajín EÚ, podľa ktorých Moskva naďalej neplní podmienky mierovej dohody z Minsku.

„Vo svetle faktu, že tieto dohody nie sú Ruskom v praxi úplne dodržiavané, sa lídri jednomyseľne zhodli na pokračovaní ekonomických sankcií proti tejto krajine,“ uviedla v pondelok vo vyhlásení Rada EÚ, teda orgán členských štátov.

EBE 36 HMS Queen Elizabeth - Na snímkelietadlová loď britského Kráľovského námorníctva HMS Queen Elizabeth počas vojenského cvičenia NATO Steadfast Defender 2021 na pobreží Portugalska 27. mája 2021. FOTO TASR/AP

The aircraft carrier HMS Queen Elizabeth participates in the NATO Steadfast Defender 2021 exercise off the coast of Portugal, Thursday, May 27, 2021. As tensions with Russia simmer, thousands of NATO troops, several warships and dozens of aircraft are taking part in military exercises
Neprehliadnite

Rusko odpovedalo na vojenské cvičenie NATO v Čiernom mori. Poslalo tam bombardéry a stíhačky

Sankcie obmedzujú prístup niektorých ruských bánk a spoločností na kapitálové trhy EÚ, zakazujú niektoré formy finančnej pomoci a sprostredkovania pre ruské finančné inštitúcie. Zakazujú tiež dovoz a vývoz akéhokoľvek tovaru, ktorý by mohol Rusko vojensky využiť. Vzťahujú sa tiež na vývoz citlivých technológií, ktoré by mohol využiť ruský energetický sektor napríklad na produkciu ropy. V platnosti budú po pondelkovom rozhodnutí najmenej do konca januára budúceho roka.

V prevažne ruskojazyčnom Donbase na východe Ukrajiny vypuklo povstanie proruských separatistov v roku 2014. Boje s vojskami prozápadnej vlády v Kyjeve si doteraz vyžiadali viac ako 13-tisíc mŕtvych. Kyjev a Západ obviňujú Rusko z vojenskej podpory separatistov, Moskva to popiera. Mierové dohody podpísané v bieloruskej metropole v rokoch 2014 a 2015, ktoré sú podmienkou pre ukončenie sankcií, však neplní.