Po mnohohodinovom vyjednávaní sa v noci na dnešok zástupcovia členských krajín Európskej únie a Európskeho parlamentu zhodli na podobe rozpočtu EÚ na budúci rok. 

Navrhovanú čiastku takmer 170 miliárd eur sa europoslancom podarilo navýšiť o niekoľko stoviek miliónov. Členské krajiny, tradične usilujúce sa o nižší rozpočet, však niekoľko ich ďalších požiadaviek odmietli.

Europoslanci s ďalším navýšením neuspeli

EÚ bude mať v budúcom roku na svoje finančné záväzky k dispozícii sumu 169,5 miliardy eur, čo je skoro o dve miliardy viac, než na základe vlani schváleného sedemročného rozpočtu bloku navrhovala Európska komisia. Europoslanci požadovali ešte ďalšie dve miliardy navyše, počas tvrdých vyjednávaní však neuspeli.

„Financovanie, na ktorom sme sa práve dohodli, podporí prebiehajúce oživenie a výrazne napomôže plneniu našich klimatických a digitálnych cieľov," spomenula priority únijného rozpočtu zástupkyňa slovinského predsedníctva EÚ Irena Drmažová, ktorá viedla vyjednávanie za členské štáty.

Viac na výskum, zdravotníctvo či školstvo

Zástupcovia europarlamentu po rokovaní zdôraznili, že sa im oproti pôvodnému návrhu podarilo pridať stovku miliónov na výskumný program Horizont, desiatky miliónov navyše okrem iného na spoločné únijné zdravotníctvo či zahraničné študijné pobyty Erasmus.

„Rozpočet obsahuje dôležité prostriedky na výzvy, ktorým teraz únia čelí. V oblasti zdravotníctva pre ďalší boj covidom-19, ale rovnako tak pokiaľ ide o výskum a inovácie potrebné na modernizáciu našich ekonomík," vyhlásil o dosiahnutom kompromise jeden z parlamentných vyjednávačov Johan Van Overtveldt .

JB 16 Štrasburg - Poľský premiér Mateusz Morawiecki (uprostred) počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. októbra 2021. Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.       Šéfka exekutívy EÚ zdôraznila, že nedovolí, aby b
Neprehliadnite

Europoslanci odmietli škrty členských štátov v rozpočte EÚ na rok 2022

Eurokomisár zodpovedný za rozpočet Johannes Hahn v tejto súvislosti uviedol, že politická dohoda o rozpočte na rok 2022 potvrdzuje, že všetky inštitúcie EÚ sú pripravené dosiahnuť kompromis v záujme rozpočtu, ktorý podporí obnovu a nevyhnutný prechod, ktorý by mal byť v prospech všetkých.

Rozpočet rozmenený na drobné

Dohoda o budúcoročnom rozpočte znamená vyčleniť 49,7 miliardy eur v záväzkoch na podporu obnovy zvýšením investícií do hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.

Suma 53,1 miliardy eur je určená na spoločnú poľnohospodársku politiku a 971,9 milióna na Európsky fond pre námorníctvo, rybné hospodárstvo a akvakultúru.

Program Horizont Európa získa 12,2 miliardy eur na podporu výskumu v oblastiach ako zdravie, digitalizácia, priemysel, vesmír, klíma, energetika a mobilita.

Ďalších 613,5 milióna eur pôjde na program jednotného trhu na podporu konkurencieschopnosti a malých a stredných podnikov vrátane odvetvia cestovného ruchu.

Suma 839,7 milióna eur je určená na program EU4Health na podporu budovania zdravotnej únie a na poskytovanie komplexnej reakcie na zdravotné potreby európskych občanov.

Fond spravodlivej transformácie vytvorený na zaistenie toho, aby prechod na klimatickú neutralitu fungoval pre všetkých, získa 1,2 miliardy eur.

Na program LIFE na podporu opatrení v oblasti životného prostredia a klímy pôjde 755,5 milióna eur.
Nástroj na prepájanie Európy získa 2,8 miliardy eur na budovanie modernej, vysokovýkonnej dopravnej infraštruktúry a na uľahčenie cezhraničných spojení.

Na program Erasmus+ na investície do mladých ľudí je dohoda vyčleniť 3,4 miliardy eur a 406 miliónov eur obohatí kultúrne a kreatívne sektory prostredníctvom programu Kreatívna Európa.

V oblasti migrácie suma vo výške 1,1 miliardy eur bola vydelená pre Fond pre azyl, migráciu a integráciu a 809,3 milióna eur pre Fond pre integrované riadenie hraníc na zintenzívnenie spolupráce v oblasti riadenia vonkajších hraníc vrátane 25 miliónov eur na ochranu hraníc s Bieloruskom.

Fond pre vnútornú bezpečnosť získa 227,1 milióna eur a 945,7 milióna eur pôjde na konto Európskeho obranného fondu na podporu európskej strategickej autonómie a bezpečnosti.

Únia chce podporiť aj krajiny v susedstve

EÚ chce v roku 2022 dať 15,2 miliardy eur na podporu krajín vo svojom susedstve a na medzinárodný rozvoj a spoluprácu. Dohoda zahŕňa cielené zvýšenie pre Nástroj susedstva, rozvoja a medzinárodnej spolupráce – Globálna Európa (190 miliónov), so zameraním na Afganistan a Sýriu, ako aj pre program humanitárnej pomoci (211 miliónov) na riešenie rôznych krízových situácií po celom svete.

Pomoc pre krajiny s nízkymi príjmami

Komisia spresnila, že po dokončení schvaľovacieho procesu bude môcť zvýšiť humanitárnu pomoc pre sýrskych utečencov v Turecku a urýchliť celosvetové očkovanie proti ochoreniu covid-19 poskytnutím ďalších 200 miliónov dávok pre krajiny s nízkymi príjmami.

Rozpočet na rok 2022 ešte musí formálne odobriť Rada EÚ. Poslanci Európskeho parlamentu by mali o rozpočte hlasovať na budúcotýždňovej plenárnej schôdzi v Štrasburgu.

matovic
Neprehliadnite

Rozpočet si krízu ani nevšimol. Pandémia znížila vláde príjmy len o drobné, 42 miliónov eur