Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v stredu rozhodol, že v prípade troch žalôb podaných proti Rusku Ukrajinou a Holandskom týkajúcich sa konfliktu na východnej Ukrajine v roku 2014 je možné ďalej konať.

Súd v Štrasburgu spresnil, že rozhodnutie o prípustnosti žalôb je konečné a neskôr bude nasledovať rozsudok vo veci samotnej.

Vláda Ukrajiny sa sťažuje na porušenie viacerých článkov Európskeho dohovoru o ľudských právach separatistami Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky a tiež príslušníkmi ruskej armády, ktorí sa na tomto území nachádzali od apríla 2014.

Holandsko sa sťažuje v súvislosti so zostrelením letu MH17 spoločnosti Malaysia Airlines zo 17. júla 2014. Zahynulo pri tom 298 ľudí na palube lietadla, vrátane 196 holandských štátnych príslušníkov.

Minulý rok haagsky okresný súd odsúdil troch mužov a jedného oslobodil spod obžaloby týkajúcej sa dodávky rakety typu BUK, ktorá zostrelila lietadlo letiace z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. Holandský súd skonštatoval, že k zostreleniu letu MH17 došlo na území, ktoré plne kontrolovali proruskí separatisti.

Ďalšie dôležité správy

EBE 24 Badhoevedorp - Na snímke štvrtý sprava predsedajúci sudca Hendrik Steenhuis hovorí počas verdiktu v procese Malaysia Airlines Flight 17 na súde s najvyšším zabezpečením na letisku Schiphol pri Amsterdame v Holandsku 17. novembra 2022. Haagsky okresný súd vynáša rozsudok nad troma Rusmi a Ukrajincom obvineným zo zostrelenia letu MH17 spoločnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou a smrti všetkých 298 cestujúcich a posádky na palube v júli 2014. FOTO TASR/AP

Presiding judge Hendrik Steenhuis,
Neprehliadnite

Súd v Holandsku odsúdil troch mužov za zostrelenie letu MH17 v roku 2014