Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v priebehu niekoľkých mesiacov vyhodil druhého guvernéra centrálnej banky. Nečakané rozhodnutie týkajúce sa výmeny na čele centrálnej banky bolo bez zdôvodnenia zverejnené v noci na sobotu.

Pravdepodobnou príčinou je, že centrálna banka pod vedením guvernéra Naciho Agbala pokračovala v sprísňovaní menovej politiky. Erdogan je známy svojím odporom voči vysokým úrokovým sadzbám. Agbala, ktorý sa stal guvernérom len v novembri 2020, na čele centrálnej banky vymení Sahap Kavcioglu, bývalý poslanec a člen vládnej Erdoganovej strany AKP.

Turecká centrálna banka vo štvrtok (18. 3.) prekvapivo výrazne zvýšila svoju hlavnú sadzbu, ktorá stúpla o 2 percentuálne body, na 19 percent. Ekonómovia v priemere počítali s nárastom len na 18 percent. Agbal sa agresívnym sprísňovaním menovej politiky pokúšal dostať pod kontrolu vysokú infláciu, ktorá vo februári dosiahla viac než 15 percent.

EBE 12 Istanbul - Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas videokonferencie v Istanbule 28. júla 2020. Turecko pozastaví prieskum ložísk ropy a zemného plynu v spornej oblasti vo východnej časti Stredozemného mora,. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svojim spolupracovníkom povedal, aby boli
Neprehliadnite

Erdogan kritizoval Bidena za výroky na adresu Vladimira Putina

Je to už tretia výmena na čele tureckej centrálnej banky od júla 2019, ktorá zrejme opäť zvýši tlak na tureckú menu. Centrálna banka pod vedením Agbala v priebehu necelých piatich mesiacov zvýšila svoju kľúčovú sadzbu celkovo o 875 bázických bodov, čo bolo najvýraznejšie sprísnenie menovej politiky spomedzi všetkých veľkých svetových ekonomík. Agbalovu prácu ocenili analytici, podľa ktorých dokázal obnoviť dôveryhodnosť centrálnej banky.

Nový guvernér Kavcioglu patrí medzi kritikov vysokých úrokových sadzieb. Vo svojom článku, ktorý vo februári zverejnil provládny denník Yeni Safak, poukázal na to, že všade vo svete sú úrokové sadzby takmer na nule. „Zvýšenie sadzieb nevyrieši naše ekonomické problémy," napísal a dodal, že vysoké sadzby nepriamo spôsobia zrýchlenie inflácie.

Denník Sabah uviedol, že Kavcioglu je ekonóm, ktorý pôsobil vo viacerých bankách na vysokých pozíciách vrátane štátnych Halkbank a Vakifbank. Agbal sa stal guvernérom centrálnej banky 7. novembra a odvtedy sa turecká líra posilnila voči doláru o viac než 15 percent. Predtým bola rekordne slabá. Erdogan však aj počas Agbalovho krátkeho pôsobenia na čele centrálnej banky opakovane verejne podporoval nízke sadzby.