Nemecké zásobníky firmy Astora, ktorá je dcérskou spoločnosťou Gazpromu, boli v stredu (8. decembra) naplnené celkovo len na asi 18 percent.

Gazprom pritom 9. novembra oznámil, že začal s plnením svojich piatich európskych podzemných zásobníkov. Nemecké zásobníky Gazpromu boli pritom 8. novembra ešte naplnené na 22 percent.

Nemecký týždenník Spiegel požiadal firmu Astora o objasnenie situácie a v piatok (10. decembra) uviedol, že podľa vlastného vyjadrenia spoločnosť nemá ako prevádzkovateľ zásobníkov žiaden vplyv na správanie zákazníkov ani naplnenie zásobníkov.

Gazprom nereaguje na zvýšený dopyt 

Kritici vyčítajú Gazpromu, že nereaguje na zvýšený dopyt v Európe. Viacerí politici a analytici tvrdia, že Rusko týmto spôsobom tlačí na Nemecko a Európsku úniu, aby schválili prevádzku plynovodu Nord Stream 2. Moskva tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že EÚ po minuloročnej dlhej a chladnej zime nedokázala dostatočne včas naplniť svoje zásobníky. Faktom je, že európske zásoby plynu sú z dôvodu slabých dodávok z Ruska pre túto časť roka najnižšie za viac než desať rokov.

plynovod Gazela potrubie
Neprehliadnite

Zima 2021/2022: Vonku sneží, zima duje, Gazprom Európe podkuruje

Ceny plynu sú na maximách

Veľkoobchodné ceny plynu sa pohybujú na rekordných úrovniach. Podľa portálu Check24 sa v piatok plyn predával po 81 eur za megawatthodinu (MWh). Na porovnanie, pred rokom to bolo len 14 eur. Rovnako ceny pre spotrebiteľov dosiahli rekordné výšky.

ITAR-TASS 57: MOSCOW, RUSSIA. JUNE 30. Pictured is Gazprom building where Gazprom's annual general shareholders' meeting was held. (Photo ITAR-TASS / Grigory Sysoyev)
Neprehliadnite

Gazprom slávi úspech: Lacný plyn nebude, teraz zarábame

Rusko neustále zdôrazňuje, že plní všetky svoje záväzky. Celkovo však nedodáva dostatok plynu, aby sa mohli zásobníky rýchlo naplniť. Gapzrom podľa vlastného vyjadrenia síce využíva plynovod vedúci cez Ukrajinu, ale nechce si rezervovať dodatočné transportné kapacity pre vysoké tranzitné poplatky. Putin navyše tvrdí, že plynovod cez Ukrajinu je v zlom stave a je poruchový.

Riešením je spustenie Nord Stream 2

Moskva opakovane vyhlásila, že môže dodávať viac plynu po spustení prevádzky kontroverzného plynovodu Nord Stream 2, čo by zlepšilo situáciu s plynom v Európe.

KK6 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) počas virtuálneho summitu e s ruským prezidentom Vladimirom Putinom 7. decembra 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok počas virtuálneho summitu varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, uviedol Biely dom vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke. FOTO TASR/AP
In this image provided by The White House, President Joe Biden s
Neprehliadnite

Američania budú tlačiť na zastavenie projektu Nord Stream 2, ak Rusko napadne Ukrajinu

Celkovo boli európske zásobníky asociácie prevádzkovateľov plynárenskej infraštruktúry Gas Infrastructure Europe v stredu naplnené na 64 percent, pričom ich naplnenosť, ako je to bežné pre túto ročnú dobu, klesá. Na porovnanie, 8. decembra 2020, teda pred rokom, boli naplnené na 84 percent. Ich naplnenosť k danému dátumu je najnižšia prinajmenšom od roku 2011, doterajšie minimum 74,9 percenta bolo z roku 2016. Plynové zásobníky v Nemecku boli v stredu naplnené na 61 percent (pred rokom na 83 percent).

Gazprom tvrdí, že mu Ukrajina dlhuje za plyn viac ako 5 miliárd dolárov.
Neprehliadnite

Gazprom začal po páde komunizmu pracovať na obídení Ukrajiny