Popredný európsky poskytovateľ služieb energetických infraštruktúr, spoločnosť EP Infrastructure (EPIF), začala proces strategického prieskumu svojich možností, ktoré môžu zahŕňať okrem iného aj verejnú ponuku akcií (IPO). Uvádza to v tlačovej správe.

Spoločnosť EPIF je dcérskou divíziou Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorá je primárne zameraná na prepravu plynu, distribúciu plynu a elektriny, výrobu tepla a elektriny, ako aj na skladovanie plynu. Majoritným vlastníkom EPH je český miliardár Daniel Křetínský, 44 percent drží Slovák Patrik Tkáč.

EPIF sa zameriava na regulované alebo dlhodobo zazmluvnené aktivity. Vlastní a prevádzkuje strategicky významné aktíva energetickej infraštruktúry naprieč segmentami prepravy plynu, distribúcie plynu a elektriny, výroby a distribúcie tepla, ako aj skladovania plynu.

Je materskou spoločnosťou subjektov pôsobiacich na Slovensku – spoločností Eustream, SPP – Distribúcia, Stredoslovenská energetika (SSE), Nafta, Pozagas a ďalších. V Českej republike vlastní okrem iného solárne a veterné elektrárne.

EPIF v tlačovej správe zdôrazňuje, že Eustream pôsobí ako jediný prevádzkovateľ plynárenskej siete na Slovensku. Plynárenské potrubia tejto spoločnosti sú súčasťou tzv. centrálneho koridoru, ktorý je jednou z najväčších a najdôležitejších trás pre dovoz plynu do Európy.

V oblasti výroby a distribúcie tepla je EP Infrastructure významným výrobcom a distribútorom v Českej republike. Je tiež lídrom v oblasti skladovania plynu v Slovenskej republike, Českej republike a v Rakúsku.

V akcionárskej štruktúre EPIF má EPH 69-percentný podiel. Zvyšných 31 percent patrí spoločnosti CEI Investments, ktorá je registrovaná v Luxembursku a spravuje ju konzorcium Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).

Na snímke vlajka Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) počas tlačovej konferencie Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) pri príležitosti Dňa plynárov a 165. výročia slovenského plynárenstva Bratislave 19. marca 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

SPP vlani preklopil prevádzkový hospodársky výsledok do zisku 6,6 milióna eur