Futures ceny uhlia v Európe za posledný mesiac vyskočili na rekordnú výšku. Dôvodom sú očakávania obchodníkov, že embargo EÚ na ruský vývoz naruší dodávky na celom svete.

Vyššie účty za elektrinu a plyn pre domácnosti a priemysel sú podľa politikov EÚ nevyhnutnou cenou v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Rozhodnutia na úrovni únie však budú mať významný dosah aj na ďalšie krajiny dovážajúce ruské uhlie v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike, čo pravdepodobne zvýši ceny uhlia, plynu a elektriny pre všetkých spotrebiteľov.

Prichádza piaty balík

EÚ navrhla piaty balík sankcií proti Rusku vrátane zákazu dovozu ruského uhlia. Na rozdiel od embarga na dovoz ropy či plynu má zákaz uhlia podporu takmer všetkých krajín spoločenstva, aj Nemecka.

Problémom však je, že produkcia uhlia v Európe v posledných rokoch klesala rýchlejšie ako spotreba. Vďaka tomu je celý región čoraz viac závislý od dovozu, najmä z Ruska, aby pokryl deficit. Upozornil na to web zerohedge.com.

Európa vykrýva viac ako 40 percent svojej spotreby uhlím z dovozu, pričom na začiatku storočia to bolo menej ako 30 percent, podľa údajov BP („Statistical review of world energy“, 2021).

Závislosť na importe uhlia
Zdroj: KempEnergy
Závislosť na importe uhlia

V rokoch 2019 aj 2020 to bolo Rusko, ktoré dodávalo približne 50 percent dovozu uhlia do Európy, čo predstavuje viac ako 20 percent celkovej spotreby regiónu.

Rolu hrala aj pandémia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa