Najväčším konkurentom spoločnosti Tesla bude pravdepodobne čínska spoločnosť, vyjadril sa generálny riaditeľ Elon Musk v rozhovore s analytikmi po štvrťročnom hodnotení výrobcu elektrických vozidiel.

Na margo čínskych automobiliek E. Musk povedal, že „pracujú najtvrdšie a pracujú najmúdrejšie“, pričom ich označil za najkonkurencieschopnejšie na svete. „Ak by som mal hádať,“ povedal podľa Bloombergu, „po Tesle je najpravdepodobnejšia nejaká spoločnosť z Číny“.

Tesla znížila 6. januára ceny svojich modelov v Číne, kde má továreň v Šanghaji, po predošlom kole znížení čínskych modelov Y a Model 3 EV v októbri. Iné automobilky tiež oznámili škrty, aby získali lepšie postavenie na najväčšom trhu s elektromobilmi na svete, vrátane miestnych hráčov, ako sú Xpeng a Aito, za ktorým stojí Huawei Technologies.

Popredným čínskym výrobcom elektrických vozidiel je spoločnosť BYD, ktorá v roku 2022 predbehla Teslu, keď zaradila svoje plug-in hybridné vozidlá, ako aj čisté elektrické vozidlá. E. Musk povedal, že Čína je najkonkurencieschopnejším trhom. Podobné komentáre urobil už predtým, a to aj počas online fóra v septembri 2021, keď povedal, že „veľmi rešpektuje mnohých čínskych výrobcov automobilov“.

Tesla v minulom roku vyrobila v Číne viac ako 710-tisíc elektromobilov, čo je približne 52 percent jej celosvetovej produkcie, a to aj napriek tomu, že produkciu narušila už zrušená politika nulového covidu v krajine. E. Musk povedal, že rok 2022 bol ťažký v dôsledku odstávok v čínskej továrni Tesly spolu s vyššími nákladmi na pôžičky a logistickými problémami. Bez neočakávaných prerušení by sa celosvetová produkcia mohla tento rok priblížiť k dvom miliónom vozidiel, povedal šéf Tesly.

BloombergNEF očakáva, že predaj Tesly v roku 2023 porastie až o 40 percent a jej Model Y bude najpredávanejším elektroautom na svete a pravdepodobne sa dostane medzi tri najlepšie modely akéhokoľvek typu.

Príjmy Tesly vo štvrtom štvrťroku boli 24,3 miliardy dolárov, čo prekonalo očakávania trhu, pričom vykázala upravený zisk 1,19 dolára na akciu. Prekonala tak priemernú prognózu analytikov 1,12 dolára.

Ďalšie dôležité správy

Elon Musk
Neprehliadnite

Elon Musk má Guinnessov rekord za najväčšiu stratu osobného imania v histórii