S príchodom Elona Muska do Twitteru nastali turbulencie. Okamžite po prevzatí spoločnosti prepustil vrcholový manažment vrátane generálneho riaditeľa Paraga Agrawala, finančného riaditeľa Neda Segala a Vijayu Gaddeho, šéfa právnej politiky, dôvery a bezpečnosti.

Kúpou sa zároveň spoločnosť zmenila na súkromnú. Akcie sa na burze prestali obchodovať a akcie vlastnené akcionármi boli odkúpené za 54,2 dolára za akciu. Celková investícia dosiahla približne 44 miliárd dolárov.

Z celkovej sumy investoval priamo E. Musk 26 miliárd dolárov, 5,2 miliardy doložili jeho priatelia ako Larry Ellison a zvyšných 13 miliárd tvoril nový dlh spoločnosti.

Veľké plány verzus tvrdá konkurencia

Keď bol Twitter v roku 2006 založený, sociálne siete sa nachádzali vo svojich začiatkoch. Pôvodné sociálne siete však ohrozuje rastúca popularita nových platforiem, akými sú TikTok alebo BeReal. Keďže aj sociálne siete podliehajú trendom, bola to len otázka času.

Twitter má v súčasnosti 436 miliónov aktívnych používateľov mesačne, čím značne zaostáva za konkurenciou. Otázkou preto je, čo urobí E. Musk, aby udržal Twitter pri živote. Sám totiž povedal, že sociálna sieť potrebuje výrazné zmeny.

V minulosti napríklad kritizoval zablokovanie účtu Donaldovi Trumpovi, keď tvrdil, že podobné rozhodnutia polarizujú spoločnosť. „Ak chcete niečo zakázať, prijmite na to zákon, inak by to malo byť povolené,“ napísal vtedy na Twitteri.

Twitter sa však podľa neho nemôže stať „slobodným peklom“, kde sa dá povedať čokoľvek bez následkov a zároveň má ambíciu eliminovať spamové účty na platforme.

Statistic: Most popular social networks worldwide as of January 2022, ranked by number of monthly active users (in millions) | Statista
Find more statistics at Statista

Je za tým altruizmus?

E. Musk uviedol, že firmu nekúpil, aby zarobil viac peňazí, ale aby sa pokúsil „pomôcť ľudstvu, ktoré miluje“. Chce, aby Twitter lepšie podporoval slobodu prejavu.

Ak však Twitter kupoval, len z dôvodu nezištnosti, prečo s jeho kúpou tak váhal? E. Musk sa toto leto pokúsil od dohody odstúpiť, na čo vedenie reagovalo, že tak chce urobiť, pretože sa mu zdá cena privysoká.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa