Kokosová voda je ospevovaná ako prírodná náhrada sladkých limonád a umelých športových nápojov. Táto číra tekutina z mladých kokosových orechov má údajne omladzovať, detoxikovať, hydratovať a prispievať k zachovaniu štíhlej línie. Ako ukázalo porovnanie 18 kokosových vôd magazínu dTest, zloženie niektorých nápojov tomu nenasvedčuje.

Pre zabezpečenie dlhej životnosti výrobcovia kokosovú vodu filtrujú a tepelne ošetrujú. V priebehu tohto procesu však nápoj prichádza o prchavé látky, ktoré sú zásadné pre zachovanie originálnej chuti.

Ochudobnenú kokosovú vodu niektorí výrobcovia následne zaklincujú pridaním cukru alebo dokonca éčok. Príkladom je produkt, ktorý obsadil v rebríčku posledné miesto: Wonderfarm Young Coconut Water With Coconut Pulp.

Elixír zdravia alebo marketingový ťah? Test preveroval kokosové vody

Zdroj: missmysupermarket.com

Nápoj obsahuje štyri éčka - stabilizátor zastúpený zosieťovaným fosfátom škrobu, sladidlo acesulfám K, regulátor kyslosti hydrogénuhličitan sodný, farbivo oxid titaničitý a bohatý je aj na cukor. Do jednej plechovky sa zmestilo päť a pol vrecúška cukru do kávy. „Bonusom“ je obyčajná voda, ktorá tvorí hlavnú zložku nápoja. Kokosová voda vypĺňa iba smiešnu štvrtinu plechovky.

S prirodzeným obsahom cukru v kokosovej vode si nevystačili ani ďalšie tri produkty M&S Coconut Water, VitaCoco Natural Coconut Water a Grace Coconut Water.

Elixír zdravia alebo marketingový ťah? Test preveroval kokosové vody

Zdroj: uk.openfoodfacts.org; planetorganic.com; itesco.sk

„Aj napriek širokému rozptylu majú kokosové vody väčšinou zhruba o polovicu menej cukru než bežné limonády alebo džúsy. Na druhej strane, úplne bez cukru nie sú nikdy, preto na rozdiel od obyčajnej vody vždy zvyšujú denný príjem kalórií,“ pripomenula Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

V 100 mililitroch kokosovej vody očakávajte od 1,9 do 8,7 gramu cukru. Pre lepšiu predstavu, v dvoch decilitroch nápoja vypijete jedno až štyri balenia porcovaného cukru.

Drahý zdroj draslíka

Výrobcovia kokosových nápojov sa na obaloch radi chvália obsahom elektrolytov, ktoré je vhodné dopĺňať po intenzívnom tréningu. Medzi najdôležitejšie patrí sodík a draslík, ktoré telo potrebuje pre činnosť svalov a najmä srdca.

Je pravda, že draslíka obsahuje kokosová voda relatívne veľa (asi 250 miligramov na 100 gramov), existujú však aj výrazne lacnejšie potraviny, z ktorých sa dá draslík čerpať - napríklad zo zemiaku (421 miligramu draslíka na 100 gramov) alebo z banána (358 miligramu draslíka na 100 gramov). Okrem toho, predĺženou fyzickou aktivitou strácajú športovci najmä sodík, a nie draslík, ktorým na seba kokosové vody upozorňujú.

Elixír zdravia alebo marketingový ťah? Test preveroval kokosové vody

Zdroj: SITA / AP

Kokosové mlieka bez mlieka

Spotrebiteľský magazín si vzal na mušku aj kokosové mlieka, ktoré nájdete v obchodoch pod rôznymi názvami. Podľa predpisov EÚ by sa v ich označení nemalo vyskytovať „mlieko“. Táto tučná biela tekutina je výsledkom spracovania kokosu a s mliekom nemá nič spoločné. Asi tretina členských štátov, vrátane Slovenska, si však v EÚ presadila výnimku, a preto na „kokosové mlieko“ môžete v našich obchodoch bežne naraziť.

Ani kokosové mlieka sa nezaobišli bez zbytočných látok. V 8 zo 17 porovnávaných produktov našiel dTest emulgátory. S nevyhnutnými a tradičnými surovinami, akými sú kokos a voda, si vystačilo len 6 značiek: Aroy-D, Real Thai, dmBio, Rapunzel, Sense Coco a Rossman/enerBio.

Elixír zdravia alebo marketingový ťah? Test preveroval kokosové vody

Zdroj: sensecoco.com; dm.de; rewe.de; naturkost-versand.at; rossmann.de; edekanord-shop.de

Medzi kokosovými mliekami sa našli aj hriešnici, ktorí odignorovali predpisy. Týka sa to piatich plechoviek, ktoré sa v zložení priznávajú k prítomnosti siričitanov. Tieto látky sa používajú kvôli svojim konzervačným a bieliacim účinkom.

„Siričitany a oxid siričitý patria medzi alergény a v zozname zložiek musí byť ich celý názov zvýraznený, čo niektorí výrobcovia neurobili a uviedli alergénne siričitany len pod E-kódmi,“ zhrnula H. Hoffmannová.