Rekordne vysoké teploty už v júni priniesli v histórii najskoršiu vlnu horúčav vo veľkých častiach Francúzska, ako aj do Španielska a častí Talianska. Južné Francúzsko zasiahla taká intenzívna teplota, že tamojšie farmy boli nútené zbierať repku uprostred noci. Chceli sa vyhnúť riziku vzniku požiarov z rozpálených traktorov. Farmári hlásili, že praskajúce suché plodiny sa spontánne vznietili po kontakte s teplom z kombajnov.

Pre Celine Imartovú, 39-ročnú farmárku v poradí šiestej generácie, pôsobiacu na rodinnej farme neďaleko Toulouse, suché počasie tak skoro v roku znamenalo, že zber tvrdej pšenice, odrody používanej na výrobu cestovín, bol ukončený o dva týždne skôr ako zvyčajne s úrodou 30 percent pod normálom.

„Z jedného dňa na druhý sme prešli z príliš veľkého dažďa do prílišného sucha,“ povedala C. Imartová a dodala, že tento jav urýchlil vývoj plodín. „Vidíme to na našej farme – čas zberu je každý rok skôr a skôr.“

Teplotné rekordy

Teraz sa Európa pripravuje na novú vlnu horúčav, pričom teploty v častiach Francúzska tento a na budúci týždeň koketujú so 40 stupňami Celzia. V Londýne môže teplomer na budúci týždeň dosiahnuť 35 stupňov a inde v južnom Anglicku má ísť ešte vyššie. Očakáva sa, že Sevilla na juhu Španielska dosiahne tento týždeň maximálne teploty okolo 45 stupňov Celzia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa