Celková ekonomická nálada podnikateľov a spotrebiteľov na Slovensku v máji mierne klesla, napriek tomu ale dosiahla druhý najlepší výsledok za posledné tri roky. Informoval o tom Slovenský štatistický úrad. Medzimesačný pokles indexu spôsobilo citeľnejšie zhoršenie optimizmu v priemysle, najmä z dôvodu očakávaného zníženia produkcie napríklad v sektoroch výroby automobilov a elektroniky.

Tiež slovenské továrne automobiliek už pocítili nedostatok polovodičových súčiastok a niektoré z nich kvôli tomu prerušili výrobu. Práve automobilový priemysel je hlavným motorom slovenského hospodárstva. S postupným uvoľňovaním skôr zavedených obmedzenich v súvislosti s koronakrízou sa v máji na Slovensku výrazne zlepšila ekonomická nálada v sektoroch obchodu, službách a v stavebníctve, mierne tiež u spotrebiteľov.

peniaze
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika v 1. štvrťroku klesla o 1,8 percenta, medziročne vzrástla

Karanténne obmedzenia začali na Slovensku odbúravať v druhej polovici apríla po predchádzajúcom zlepšení epidemickej situácie. S niektorými obmedzeniami mohli znovu otvoriť predajne a prevádzkarne služieb, do tried sa vrátili žiaci základných aj stredných škôl. Od polovice mája v krajine neplatí zákaz vychádzania ani zhromažďovania, na začiatku budúceho týždňa Bratislava zruší karanténu pre očkovaných, ktorí prídu do krajiny z vybraných štátov vrátane Českej republiky.

Slovenské ministerstvo financií kvôli dopadom silnej druhej vlny nákazy v marci zhoršilo výhľad tohtoročného rastu hospodárstva Slovenska, a to na 3,3 percenta z predchádzajúcich 4,3 percenta.