Časy, keď si za svoje peniaze chcete kúpiť väčšie auto, napríklad SUV, by podľa niektorých aktivistických skupín mali byť zrejme nenávratne preč.

Samotný automobilový priemysel čelí redefinícii toho, ako ďalej fungovať. A to nielen s vidinou stopky pre výrobu áut so spaľovacím motorom od roku 2035, ktorú odklepla Európska únia (EÚ), či mnohých výziev v rámci elektromobility.

Do výberu toho, na akom aute majú vodiči jazdiť, by radi hovorili aj viaceré aktivistické skupiny. Od minulého roka začali intenzívne protiakcie voči SUV autám v rôznych európskych mestách. Jednou z nich je skupina Tyre Extinguishers. Za cieľ si dala „znemožniť vlastníctvo vozidiel s pohonom 4x4, ktoré znečisťujú mestské oblasti na celom svete“.

SUV čelia tlaku

Na odparkovaných SUV vozidlách zanechávajú viaceré stopy – vypustené pneumatiky či odkaz pre vodiča za sklom, že sa má vzdať veľkého vozidla, ktoré označujú za „katastrofu pre zdravie, verejnú bezpečnosť a klímu“.

Skupina anonymných aktivistov, ktorí sa v európskych uliciach takto stále častejšie prejavujú označuje SUV vozidlá za klimatickú pohromu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa