„Európska komisia v stredu večer vyzvala Londýn, aby svoje spory o rybolov s Parížom vyriešil do 10. decembra." Na Twitteri to po rokovaní s britským ministrom životného prostredia Georgeom Eusticom napísal eurokomisár pre rovnaký rezort Virginijus Sinkevičius.

Konflikt o rybolov sa začal brexitom

Londýn a Paríž sa po odchode Británie z EÚ dohodli, že európski rybári môžu aj naďalej loviť v britských teritoriálnych vodách, ak preukážu, že v nich lovili aj pred brexitom. Podľa Francúzska má ale Spojené kráľovstvo príliš vysoké byrokratické nároky na potrebnú dokumentáciu a veľkú časť žiadostí francúzskych rybárov zamieta. Briti však kritiku odmietajú.

Francúzsko nalieha na EK

Paríž vyzval v pondelok Európsku komisiu, aby bola pri riešení sporov aktívnejšia. Francúzska ministerka pre rybolov Annick Girardinová požadovala, aby Komisia stanovila pevný dátum, ktorý by bol pre Britániu záväzný.  

Sporia sa najmä o lode

Najprudšie debaty sa vedú o 40 lodí, ktoré merajú viac ako 12 metrov a Francúzsko ich spustilo na vodu len nedávno ako náhradu za staršie plavidlá. Paríž zdôrazňuje, že ide o náhradníkov za už predtým schválené plavidlá. Londýn im však licencie odmieta vydať, pretože modernejšie a výkonnejšie lode chápe ako nových žiadateľov o licenciu. Z londýnskeho pohľadu preto tieto lode na povolenie nárok nemajú.  Od začiatku získalo Francúzsko „viac ako 960 licencií" na rybolov v britských vodách, ale Paríž ich žiada ešte ďalších 150, vyplýva podľa agentúry AFP z vládnych zdrojov. 

Rybári
Neprehliadnite

Spor v rybolove: Francúzsko hrozí Británii zavedením nových sankcií