Európska komisia zisťuje, či by členské krajiny Európskej únie podporili plán na vyradenie Maďarska z návrhu zákona EÚ na zavedenie globálnej minimálnej sadzby dane z príjmu právnických osôb vo výške 15 percent. Uviedol to server Politico s odvolaním sa na štyroch predstaviteľov ministerstiev financií únijných štátov.

Zrušenie blokácií Budapešti?

Podľa serveru úradníci EK obvolávajú jednotlivé krajiny, aby zistili ich ochotu k takzvanej dohode o posilnenej spolupráci, ktorá by zrušila veto Budapešti voči tejto iniciatíve. Daňové zákony vyžadujú jednomyseľnosť, aby mohli prejsť bruselským legislatívnym mechanizmom. To dáva akejkoľvek krajine EÚ právomoc ich zablokovať. Posilnená spolupráca by však členským štátom, ktoré sú opatreniam naklonené, umožnila postupovať bez potreby dosiahnuť jednomyseľnosť. Ak bude mať vyradenie Maďarska podporu, môže EK predstaviť iniciatívu posilnenej spolupráce pred zasadnutím ministrov financií na budúci mesiac.

„Realizácia historickej medzinárodnej dohody o minimálnom zdanení má pre Európsku komisiu vysokú prioritu," uviedol hovorca EK na otázku serveru Politico. „Sme v úzkom kontakte s členskými štátmi, aby sme tento cieľ dosiahli."

Likvidácia daňových rajov

Maďarské veto týkajúce sa dohody o minimálnej sadzbe dane je pre Brusel nepríjemné. Inštitúcie EÚ dúfali, že dohodu rýchlo zavedú a budú tak udávať tempo viac ako 130 krajinám, ktoré dohodu o minimálnej dani tiež podporili, vrátane USA, Číny, Indie a Británie.

Hlavným organizátorom iniciatívy reforiem firemných daní je Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Cieľom je, aby sa daňové raje stali zbytočné a zabezpečili, aby nadnárodné spoločnosti a technologickí giganti platili spravodlivý podiel zo svojho zisku v jednotlivých krajinách. Daňová reforma pozostáva z dvoch častí: z daňovej sadzby pre nadnárodné firmy a z opatrení, ktoré zabezpečia, aby 100 najväčších spoločností sveta platilo dane zo svojich operácií a tržieb po celom svete. Predstavitelia skupiny popredných ekonomík sveta G20 návrh schválili vlani na jeseň, OECD však ešte dokončuje pravidlá zdaňovania 100 najväčších firiem.

Ďalšie dôležité správy

Putin sa stretol s Orbánom
Neprehliadnite

Maďarsko nezahlasuje za sankčný zoznam EÚ, ak z neho neodstránia mená troch ruských oligarchov