Európsky úrad pre ochranu osobných údajov EDPS začal vo štvrtok dve vyšetrovania. Týkajú sa služieb cloud computingu, ktoré spoločnosti Amazon a Microsoft poskytujú inštitúciám Európskej únie (EÚ). Dôvodom sú obavy z transferu osobných údajov Európanov do Spojených štátov.

EDPS uviedol, že jedno z vyšetrovaní sa zameria na používanie Microsoft Office 365 Európskou komisiou.

Podľa úradu sa inštitúcie EÚ čoraz viac spoliehajú na cloudové služby a infraštruktúru alebo služby veľkých platforiem z USA, na ktoré sa vzťahujú právne predpisy umožňujúce americkým úradom neprimeraný dohľad nad údajmi Európanov.

Bill Gates
Neprehliadnite

Gates odišiel z vedenia Microsoftu pri vyšetrovaní vzťahu s podriadenou

Šéf EDPS Wojciech Wiewiórowski skonštatoval, že úrad na základe správ od inštitúcií a úradov EÚ identifikoval určité typy zmlúv, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť, a preto sa rozhodol začať tieto dve vyšetrovania.

Líder na trhu cloudových služieb Amazon, ako aj Google (dcérska spoločnosť Alphabet) a Microsoft majú dominantné postavenie v oblasti ukladania dát na celom svete, čo v Európe vyvoláva obavy z rizika dohľadu zo strany USA. Tieto obavy viedli minulý rok najvyšší európsky súd k uzatvoreniu dohody o transatlantickom prenose údajov, známej ako Privacy Shield, po dlhodobom spore medzi spoločnosťou Facebook a rakúskym aktivistom v oblasti ochrany osobných údajov Maxom Schremsom.