Napriek nepriaznivej ekonomickej situácii Európska centrálna banka bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky. Uviedli to v utorok v najnovšom odhade ekonómovia, podľa ktorých ECB posunie úrokové sadzby nahor o 50 bázických bodov. Niektorí centrálni bankári však uprednostňujú ešte výraznejšie sprísnenie menovej politiky ako napríklad šéf rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann. 

Pôvodne malo ísť o dočasný jav

Inflácia v eurozóne zrýchlila v októbri na nové historické maximum 10,6 percenta potom, ako invázia Ruska na Ukrajinu a následné západné sankcie viedli k prudkému rastu cien energií. To je viac než päťnásobok v porovnaní s inflačným cieľom ECB, ktorý je stanovený na 2 percentá.

ECB pôvodne tvrdila, že zrýchľovanie inflácie je iba dočasným javom a až do júla, na rozdiel od iných centrálnych bánk, úrokové sadzby nezvyšovala. Odvtedy ich však zvýšila o 200 bázických bodov.

A pokračovať v tom bude naďalej napriek tomu, že to bude znamenať ďalší tlak na ekonomiku. Ako v najnovšom prieskume agentúry Reuters, uskutočnenom v období od 15. do 21. novembra, uviedla väčšina z vyše 60 oslovených ekonómov, na najbližšom zasadnutí 15. decembra by ich mala posunúť o 50 bázických bodov. Depozitná sadzba by tak mala vzrásť na 2 percentá a refinančná na 2,50 percenta.

Dostať infláciu pod kontrolu zaberie dlhý čas

Zo 62 anketovaných ekonómov s takýmto zvýšením úrokových sadzieb počíta 45. Zo zvyšných 17 však až 14 počíta s rastom o 75 bodov, zatiaľ čo iba traja očakávajú miernejšie zvýšenie o 25 bázických bodov.

So zvýšením o 75 bázických bodov by nemal problém ani rakúsky člen Rady guvernérov ECB Robert Holzmann. Ako povedal v utorok na tlačovej konferencii vo Viedni, vzhľadom na súčasnú situáciu sa viac prikláňa k zvýšeniu sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu.

Dostať infláciu pod kontrolu však bude ECB trvať dlhší čas, domnievajú sa ekonómovia. Aj keď 13 z 23 oslovených uviedlo, že miera inflácie v eurozóne už pravdepodobne dosiahla svoj strop, na úroveň inflačného cieľa ECB sa nedostane skôr ako v roku 2025. Očakávajú, že v budúcom kvartáli sa inflácia zmierni na 8,9 percenta z 10,5 percenta v tomto kvartáli a v zmierňovaní bude pokračovať naďalej. Tento rok by mala inflácia dosiahnuť 8,5 percenta, v budúcom roku 6 percent a v roku 2024 2,3 percenta.

Ďalšie dôležité správy

PK 43 archív Frankfurt nad Mohanom - Na archívnej snímke z 10. marca 2022 prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová hovorí počas tlačovej konferencie po skončení zasadnutia Rady guvernérov vo Frankfurte nad Mohanom. Lagardová v pondelok 21. marca 2022 vyhlásila, že eurozóna nevykazuje známky stagnácie hospodárstva, a to aj napriek tomu, že invázia Ruska na Ukrajinu začala ovplyvňovať ekonomiku a zároveň ďalej tlačiť nahor už aj tak rekordný rast spotrebiteľských cien. FOTO
Neprehliadnite

Európska centrálna banka bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, povedala jej šéfka