V poslednom desaťročí sa peniaze ruských boháčov čoraz viac vyplavovali v Dubaji. Po vojenskej invázii na Ukrajinu a následnom zaujatí neutrálneho postoja zo strany ropnej monarchie sa tieto toky počas mesiaca niekoľkokrát znásobili.

Do púštnych končín sa sťahuje množstvo bohatých Rusov. Medzi nimi aj Anastasia, ako sa sama predstavuje. Prišla do Dubaja s manželom, o ktorom jednoducho hovorí ako o „podnikateľovi“.

Pár býva na jednej z najexkluzívnejších adries púštneho emirátu - v rezidenciách Bulgari na umelom ostrove v tvare podkovy. Ročné nájomné sa tu pohybuje v priemere okolo 360-tisíc eur.

„Je tu toľko Rusov, že sa tu cítim ako doma,“ hovorí pre The Telegraph vyobliekaná a šperkami ozdobená Anastasia so smiechom a zároveň si odhŕňa dokonalé blond vlasy z tváre. Špeciálnym miesto pre mnohých Rusov sa stala reštaurácia Caviar Kaspia, kde sa aj uskutočnil rozhovor s britským redaktorom z The Telegraph. Možno ju označiť za stravovacie zariadenie s najväčším výberom vodky v Dubaji. Z každého kúta sa tu ozýva cinkot pohárov so slovami „nazdorov’ye“ (ruský prípitok na dobré zdravie).

Oligarchovia a ich nehnuteľnosti

Ešte pred posledným prílevom bolo v Spojených arabských emirátoch (SAE) okolo stotisíc rusky hovoriacich ľudí. No krajina prijíma stále ďalších, v súčasnosti sú to najmä ruskí oligarchovia. Nedávne údaje, ktoré zostavilo Centrum pre pokročilé obranné štúdie so sídlom v USA, nasvedčujú, že takmer 40 ruských občanov, ktorí sú „politicky označení, sankcionovaní alebo údajne spojení s nezákonnou činnosťou“, vlastnia v SAE celkovo 80 nehnuteľností v odhadovanej hodnote 287 miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa