Dron, ktorý zmenil povahu vedenia vojny. Najslávnejší dronom svojej doby. Problém číslo jeden pre Rusov. Aj takéto prívlastky si už stihol vyslúžiť turecký Bayraktar TB2. Malé bezpilotné lietadlo, ktorému sa počas svojho pôsobenia na Ukrajine od začiatku vojenskej invázie darí zneškodniť nepriateľa.

Ciele zasahuje s presnosťou jemu vlastnou nielen v prípade pozemných síl, ale aj na mori. Dron nedávno potopil dva hliadkové člny a pristávacie plavidlo nesúce raketový systém zem-vzduch, zničil vrtuľník Mil Mi-8, odpálil ruské tanky aj pokročilé delostrelecké systémy či obrnené vozidlá.

Pochybnosti sa rozplynuli

Bezpečnostný analytik David Hambling na forbes.com pripomína predchádzajúci úspech tureckého stroja v Líbyi a Sýrii a najmä v Náhornom Karabachu, kde porazil stovky arménskych obrnených vozidiel dodaných z Ruska. To podľa neho naznačilo, že Bayraktar by mohol byť kľúčovým prvkom obrany Ukrajiny.

„Mnohí experti (vrátane mňa) pochybovali o tom, že by Bayraktar mohol zvíťaziť nad ruskou vzdušnou prevahou a integrovanými systémami zem-vzduch, ale rýchlo sa ukázalo, že sme sa mýlili – už 28. februára som si všimol neschopnosť Ruska zastaviť Bayraktary.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa