V Bratislavskom kraji bude od pondelka pôsobiť nový regionálny autobusový dopravca - Arriva. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) s ním po ukončení súťaže podpísal zmluvu na desať rokov za vyše 330 miliónov eur.

Arriva nahradí v kraji dopravcu Slovak Lines, ktorému sa skončí zmluva v nedeľu. Slovak Lines bude aj naďalej prevádzkovať autobusovú stanicu v Bratislave, ruší však spoj do rakúskeho Hainburgu i niektoré školské autobusy a spoje v MHD. Pre aktuálnu situáciu budú vybrané linky prevádzkované v obmedzenom režime, čo sa dotkne necelých piatich percent z celkového počtu denne naplánovaných spojov.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Nové Nivy zaťali do rozpočtu kraja dvojmiliónovú sekeru

Najzložitejší tender v histórii

Zásluhou nového kontraktu sa má podľa predsedu BSK Juraja Drobu zvýšiť kvalita aj atraktivita verejnej hromadnej dopravy v regióne, a to najmä vďaka novým a moderným autobusom. Spoje majú na seba lepšie nadväzovať a zmeny sa postupne dočkajú aj vizuál autobusových zastávok či cestovné poriadky. Kraj tvrdí, že zlepšuje ekonomiku prevádzky a tiež výrazne posilňuje svoje právomoci pri kontrole výkonov.

„Tender na nového dopravcu bol bezpochyby najväčším a najzložitejším v histórii BSK. Nový dopravca bude musieť po uplynutí prechodného obdobia splniť technické a prevádzkové štandardy, ktoré prinesú zákazníkom vyššiu kvalitu cestovania,“ skonštatoval J. Droba. Prechodné obdobie bude platiť prvý rok od začatia prevádzky.

Na snímke nové autobusy pre MHD spoločnosti Arriva, ktorá prevádzkuje službu počas slávnostného odovzdania v Trnave v stredu 7. júla 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Arriva nahrádza Slovak Lines, spoločnosti však chýbajú vodiči

Nová kvalita

Autobusy nového dopravcu majú byť napríklad klimatizované, nízkopodlažné a s bezplatným pripojením na internet cez WiFi sieť. Stanovuje sa aj maximálny vek vozidiel. Pribudne hlásenie pre nevidiacich, modernejší informačný systém poskytujúci vyšší rozsah informácií o trase a prestupoch na linke.

Ceny cestovných lístkov v regionálnej autobusovej doprave v kraji zostanú nezmenené. V platnosti rovnako zostanú aj čipové karty vydané doterajším regionálnym dopravcom Slovak Lines i dobité kredity. Pre oblasti Pezinok, Senec a Šamorín sa zmenia cestovné poriadky. Priniesť majú lepšiu nadväznosť na vlakové či iné autobusové spojenia a tiež skrátenie cestovného času. Pre oblasť Malaciek dôjde k obdobným zmenám až zhruba o mesiac neskôr.

Po novom budú zastávky regionálnych autobusov na znamenie, vodič na nich zastaví len v prípade, ak bude chcieť na spoj niekto nastúpiť alebo z neho vystúpiť. Na území Bratislavy smerom do centra sa bude dať do autobusov nastupovať všetkými dverami, v regióne zatiaľ zostáva v platnosti doterajší stav, teda nastupovanie prednými dverami. Novinkou budú tiež nočné či expresné linky.

Na snímke nové autobusy pre MHD spoločnosti Arriva, ktorá prevádzkuje službu počas slávnostného odovzdania v Trnave v stredu 7. júla 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Arriva prevezme autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji po Slovak Lines