Americký dolár v utorok mierne posilňoval voči euru. V centre pozornosti zostáva vývoj úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Okolo 17: 00 SELČ jednotná európska mena strácala zhruba 0,2 percenta a nachádzala sa v tesnej blízkosti 1,0690 USD/EUR.

Americká centrálna banka (Fed) o nastavení úrokových sadzieb rozhodne na budúci týždeň v stredu. Investori teraz čakajú na údaje o májovom vývoji inflácie v USA, ktoré americké ministerstvo práce zverejní na budúci týždeň v utorok. „Čakáme, či inflácia neprinesie nejaké prekvapenie,“ uviedol analytik Edward Moya zo spoločnosti Oanda.

Predpokladá sa, že Fed tento mesiac ponechá sadzby bez zmeny, pretože teraz posudzuje dôsledky skoršieho zvyšovania úrokov. Finančné trhy však považujú za pravdepodobné, že v júli centrálna banka zvyšovanie úrokov obnoví, napísala agentúra Reuters.

Fed začal zvyšovanie úrokových sadzieb vlani v marci v snahe obmedziť infláciu. Jeho základná sadzba odvtedy stúpla o päť percentuálnych bodov. Teraz sa nachádza v pásme 5,00 až 5,25 percenta, teda na najvyššej úrovni od roku 2006. Tento rok v apríli medziročný rast spotrebiteľských cien v USA spomalil na 4,9 percenta z marcových piatich percent. Inflácia tak klesla už desiaty mesiac po sebe a dostala sa najnižšie za dva roky.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Kurz dolára k euru sa drží bez väčších zmien, v centre pozornosti sú úroky