Ekonomický protekcionizmus nemá víťazov, prehrávajú bohaté, ale aj chudobné krajiny. Konštatuje to nová správa z dielne Allianz s názvom Global Wealth Report 2019, ktorá analyzovala finančný majetok a dlhy domácností v 53 krajinách sveta.

Headlinom celej správy je, že „finančný majetok domácností vo vyspelých aj v rozvíjajúcich sa krajinách po prvýkrát klesol“. Síce ide iba o 0,1 percenta, ale je to po prvý raz, čo sa nestalo ani na vrchole finančnej krízy v roku 2008.

Ak by sa finančná situácia v roku 2018 dala charakterizovať jedným slovom, podľa analytikov Allianzu by to bola neistota. Prečo bol rok 2018 prelomový? Môže za to hlavne obchodná vojna medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou, neistá situácia okolo Brexitu, menová politika, ale aj situácia na akciových trhoch, ktoré podľa spoločnosti Allianz klesli minulý rok o 12 percent.

Rekordéri zo Slovenska

Do analyzovaných krajín patrí aj Slovensko. Allianz ich zaradilo do bloku východnej Európy, kam spadá 11 členských krajín EÚ vrátane našich susedov, pobaltských štátov a balkánskych štátov. Dlh priemerného Slováka

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa