Na Slovensku od soboty dostávajú ľudia prvé digitálne Covid preukazy EÚ. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) odštartovalo spracúvanie 3,2 milióna záznamov o vakcinácii, cez 200-tisíc záznamov o prekonaní ochorenia covid-19 a takmer 50-tisícPCR testov. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

„Digitálny Covid preukaz EÚ je oddnes v prvej aplikácii. Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne ho postupne majú vďaka aplikácii poisťovne od dnešného dňa k dispozícii. Poistenci ďalších poisťovní budú mať túto možnosť prostredníctvom svojich aplikácií takisto v najbližších dňoch," uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Zároveň poďakoval zdravotným poisťovniam za konštruktívny prístup a spoluprácu.

WA 10 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová ukazuje na mobilnom telefóne svoj digitálny covid pas, ktorý má uľahčiť bezpečný voľný pohyb v Európskej únii počas tlačovej konferencie o novom digitálnom COVID-19 cestovnom certifikáte v sídle Európskej komisie v Bruseli v stredu 16. júna 2021. FOTO TASR/AP

 

European Commission President Ursula von der Leyen shows a phone, as she gives a press statement on the new COVID-19 digital travel certificate at the European Commis
Neprehliadnite

NCZI začína s generovaním digitálnych Covid preukazov EÚ

Okolo 800-tisíc ľuďom, ktorí dostali dočasný certifikát, bude v sobotu a nedeľu (27. 6.) z NCZI automaticky emailom zaslaný digitálny Covid preukaz EÚ vo formáte pdf. Ľudia, ktorí si v minulých týždňoch zadali žiadosť o dočasný certifikát, tak nemajú žiadne povinnosti s vystavením digitálneho Covid preukazu EÚ.

Všetci ostatní budú môcť požiadať prostredníctvom formulára na stránke www.korona.gov.sk o jednotný digitálny Covid preukaz EÚ od pondelka (28. 6.).