Veľký pražský developer YIT nebude byty vo svojom projekte Lappi Hloubětín prenajímať, zameria sa na predaj do osobného vlastníctva, upozorňuje portál e15.cz.

Cenové turbulencie na trhu nedokázali stanoviť cenu hotových projektov na predaj investorom, preto si výstavbu nájomných bytov rozmysleli aj ďalší developeri.

Nájomné bývanie je neisté

„YIT mení stratégiu. Bude sa plne sústrediť na svoj hlavný biznis, teda výstavbu a predaj rezidenčných a komerčných objektov,“ povedal generálny riaditeľ YIT Stavo Marek Lokaj pre e.15.cz.

Ekonomický vývoj je neistý, čo prekazilo už niekoľko obchodov s bytovými domami. „Zaznamenali sme dve transakcie do nájomného bývania, ktoré sa neuskutočnili. Developer totiž nevedel, za koľko postaví,“ konštatoval v decembri na Stavebnom fóre partner advokátskej kancelárie bnt attorneys Tomáš Běhounek, informuje portál.

Príprava nájomných bytov sa totiž od vlastníckeho bývania líši. Sledovaný musí byť ako dopyt nájomcov, tak investorov. „Tí pri kúpe nájomného domu sledujú predovšetkým ekonomické ukazovatele, ako je ročný výnos, prevádzkové náklady, energetická náročnosť budovy či očakávaná obsadenosť. Nájomný projekt má aj inú skladbu aj plochy bytov,“ popisuje majiteľka firmy BTR Consulting Zuzana Chudoba.

Problémy s nacenením projektu

Developer Penta Real Estate vysvetlil, prečo sa aj naďalej bude zameriavať na stavanie bytov do osobného vlastníctva, poukázal tiež na problémy s nacenením projektu pre vopred dohodnutého investora. „Výroba projektu trvá dva roky a ceny sú teraz veľmi turbulentné. Kým sú na trhu kupujúci, nemáme dôvod ísť neprebádanou cestou,“ vysvetlil šéf tuzemskej Penty RE Petr Palička.

Podľa portálu sa prepadu predaja bytov do osobného vlastníctva neobáva ani najväčší český rezidenčný developer Central Group, a to napriek rastúcim úrokom hypoték a blížiacemu sa aprílovému sprísneniu kritérií na ich poskytovanie.

„Hypotekárnych úverov ubudne len mierne, podľa našich výpočtov tak o trinásť percent," odhadla výkonná riaditeľka Central Group Michaela Tomášková.

Na kúpu využívajú úvery

U tohto developera využíva úver 55 percent kupujúcich. „Dopyt po bývaní je enormný po celom svete. Pritom vo všeobecnosti výnosnosť bezpečných aktív v posledných pätnástich rokoch klesá,“ pripomenul na Stavebnom fóre Jan Frait z Českej národnej banky. Konzultantka Zuzana Chudoba tvrdí, že chuť stavať nájomné byty sa po ustálení cien vráti.

Podľa e.15.cz si pootvorené zadné vrátka necháva aj developer YIT. „V prípade záujmu inštitucionálnych investorov o nákup rezidenčných domov sme pripravení na spoluprácu, ale nebudeme ponúkať služby súvisiace s prenájmom a správou nehnuteľností,“ doplnil Lokaj.

Ďalšie dôležité správy

Rozostavaný projekt rozšírenia nákupného centra Eurovea pod názvom
Neprehliadnite

Developeri čakajú na stavebný zákon, komerčné bývanie na peniaze z fondov