Trump od roku 2017 do začiatku roka 2021 zastával jedno funkčné obdobie, a preto by sa mohol uchádzať o ďalšie.

Nie je to výsada bývalej funkcie prezidenta, ale vďaka svojmu pôsobeniu v Bielom dome má Trump medzi republikánmi pomerne početnú základňu priaznivcov, aj keď sa jej základy poslednú dobu začali otriasať.

Po horšom než očakávanom výkone strany v polovici volebného obdobia sa ukázalo, že by mohol Trumpovi dať zabrať ďalší republikán. Floridský guvernér Ron DeSantis by sa podľa výsledkov nedávnych volieb mohol stať víťazom ak by sa uchádzal o prezidentský post.

V novom spoločnom prieskume firiem Politico a Morning Consult podporuje Trumpa 47 percent potenciálnych republikánskych voličov.

Podporovatelia DeSantisa tvorili v prieskume, ktorý sa uskutočnil medzi 10. a 14. novembrom, 33 percent. V porovnaní s týmto číslom bolo pred nedávnymi voľbami stúpencov DeSantisa 18 percent a v máji minulého roka len 8 percent.

Trumpov viceprezident Mike Pence sa medzi republikánskymi voličmi umiestnil na treťom mieste v obľúbenosti, no v poslednom čase zaostáva, keďže ho za svoju voľbu označilo len 5 percent respondentov.

DeSantis, ani Pence zatiaľ neohlásili prezidentskú kampaň.

Infographic: DeSantis Catches up to Trump | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy