Desiatky demonštrantov sa zišli vo štvrtok v hlavnom meste Rumunska, aby vyjadrili svoj nesúhlas so zákonom, ktorý zakazuje vyučovanie rodových štúdií na školách a univerzitách. Informovala o tom agentúra AP.

Zhromaždenie sa konalo v blízkosti prezidentského paláca a jeho účastníci vyzvali prezidenta Klausa Iohannisa, aby daný zákon nepodpísal a vrátil ho do parlamentu. Poslanci zákon schválili v utorok.

Vlad Viski, prezident organizácie MozaiQ združujúcej ľudí z komunity LGBT, pre AP uviedol, že prijatý zákon považuje za „útok proti transrodovej komunite v Rumunsku". Konštatoval, že ak tento zákon prejde schvaľovacím procesom, môže byť porušených „približne 12 článkov ústavy". Prijatie tohto zákona tiež dôrazne kritizovalo niekoľko rumunských univerzít a študentských organizácií, ktoré ho vnímajú ako útok na akademické slobody a ľudské práva.

EBE 14 Bangor - Americký prezident Donald Trump v piatok 5. júna 2020 uviedol že v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu majú Spojené štáty už to najhoršie za sebou. Štatistika zamestnanosti totiž ukázala, že sa v USA zvýšil počet nových pracovných miest.
Neprehliadnite

5 top udalostí dňa: Prečo chce Trump zastaviť vydanie knihy a možná zmena rekreačných poukazov

V roku 2018 vláda v susednom Maďarsku zrušila príspevok štátu na financovanie programov rodových štúdií a zrušila úradnú akreditáciu pre magisterské programy v tomto študijnom odbore. V máji zasa maďarský parlament schválil opatrenie, ktorým zakázal úradnú registráciu zmeny pohlavia a právne uznanie novej identity transrodových osôb.

V Poľsku prezident Andrzej Duda, ktorý sa usiluje o druhé volebné obdobie vo voľbách budúci týždeň, označil hnutie za práva LGBT za nebezpečnejšie ako komunizmus. Podpísal aj tzv. Chartu pre rodiny, ktorá sa zaväzuje zakázať propagáciu ideológie LGBT vo verejných inštitúciách a vystupuje proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia a proti adopcii detí takýmito pármi.