Ponúkame vám súhrn najdôležitejších správ za posledných 24 hodín o dianí v Afganistane.

Úspešná evakuácia

Lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR opustilo Afganistan a po úspešne zvládnutej evakuačnej operácii vrátilo v noci na štvrtok na Slovensko. Na sociálnej sieti to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď.

Jaroslav Naď
Neprehliadnite

Lietadlo OS SR smerujúce z Afganistanu pristálo na Slovensku, informoval Naď

Desať a dosť, pomoc chcú viacerí

Hnutie Sme rodina si myslí, že prijať desať spolupracujúcich Afgancov "bohato" stačí. Nechce tento počet zvyšovať. V stanovisku to uviedol predseda hnutia a parlamentu Boris Kollár, podľa ktorého toto číslo "pokrýva všetkých našich tlmočníkov, ktorí so slovenským tímom spolupracovali".

S individuálnou žiadosťou o pomoc pre seba a svoje rodiny v Afganistane sa na Slovensko za posledný týždeň zatiaľ obrátili bývalí študenti slovenských univerzít, uviedla Lucia Hurajtová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

22. schôdza vlády
Neprehliadnite

Sulík súhlasí s prijatím desiatich Afgancov, masívne udeľovanie azylov nechce

Streľba do demonštrantov

Najmenej traja ľudia prišli v stredu o život a viac ako desať ďalších utrpelo zranenia v afganskom meste Džalalabad, kde príslušníci hnutia Taliban spustili streľbu na demonštrantov po tom, ako rozvášnený dav sňal vlajku tohto militantného hnutia umiestnenú na námestí a nahradili ju afganskou vlajkou.

Islamistické hnutie Taliban obsadilo celú krajinu.
Neprehliadnite

Taliban pre sochy zapálil zábavný park, strieľal na mladých s vlajkami

Socha protibojovníka v povetrí

Príslušníci militantného hnutia Taliban vyhodili v afganskom meste Bámján do vzduchu sochu lídra šiitských milícií Abdala Alího Mazárího, ktorý proti nim bojoval v občianskej vojne v 90. rokoch 20. storočia. Mazárí patril k etnickej skupine Hazárov, šiitov, ktorí boli počas predošlej vlády Talibanu – fundamentalistických sunnitov – v rokoch 1996 – 2001 prenasledovaní a v roku 2016 vyhlásený za mučeníka.

Počas tlačenice na letisku v afganskej metropole Kábul utrpelo v stredu zranenia najmenej 17 ľudí. Americkí vojaci, ktorí dohliadajú na evakuáciu na letisku v afganskej metropole Kábul, počas noci vystrelili tiež niekoľko varovných výstrelov, aby boli schopní kontrolovať davy ľudí. V súvislosti s varovnými výstrelmi neboli hlásené obete ani zranení.

nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier
Neprehliadnite

Podľa nemeckého prezidenta sú scény z letiska v Kábule hanbou pre Západ

Demokratická vláda nebude

V Afganistane nebude demokratická vláda. Krajinu bude spravovať vládna rada a súčasný vodca Talibanu Hajbatulláh Áchúndzáda bude stáť na čele vedenia krajiny. V stredu to pre agentúru Reuters uviedol vysokopostavený člen hnutia Taliban Vahídulláh Hášimí.

Afganský prezident Ašraf Ghaní, ktorý v nedeľu utiekol z Kábulu, je v Abú Zabí. Agentúra WAM vydala v stredu krátku správu, podľa ktorej "Ministerstvo zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce SAE môže potvrdiť, že Spojené arabské emiráty privítali prezidenta Ašrafa Ghaního a jeho rodiu z humanitárnych dôvodov". Ghaní neskôr v stredu uviedol, že podporuje rozhovory medzi hnutím Taliban a bývalými najvyššími vládnymi predstaviteľmi.

Afganský veľvyslanec v Tadžikistane Záhir Aghbár odmietol v stredu vládu hnutia Taliban vo svojej krajine. Vyhlásil, že dosiaľ nedobytá provincia Pandžšír severne od Kábulu bude slúžiť ako centrum odboja pod vedením viceprezidenta Amrulláha Sáliha, ktorý sa vyhlásil za dočasného prezidenta.

Zástupcovia Talibanu sa stretli s predstaviteľmi ďalších politických síl Afganistanu vrátane bývalého prezidenta Hámida Karzaja. Obsah rozhovoru nie je známy.

KK41 Kábul - Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú pred Medzinárodným letiskom Hámida Karzaja 16. augusta 2021 v Kábule.  Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní z krajiny utiekol. Letecké spoločnosti United Airlines, British Airways a Virgin Atlantic v tejto súvislosti presmerovali svoje lety tak,
Neprehliadnite

Taliban sa zaviazal rešpektovať práva žien. V medziach noriem islamského práva, upresnil

Česi už prepravili tri lietadlá

Tretí evakuačný let českej armády z afganského hlavného mesta Kábul pristál v stredu večer na vojenskom letisku Praha-Kbely. Podľa ministra obrany ČR Lubomíra Metnara bolo na palube 62 pasažierov. Let mal medzipristátie v azerbajdžanskom Baku. Na palube boli aj afganskí tlmočníci s deťmi, držitelia trvalého pobytu v Českej republike, ako aj štyria Afganci, o ktorých prepravu požiadalo Slovensko.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) chce zostať pôsobiť v Afganistane i po tom, ako tam moc prevzalo militantné hnutie Taliban. UNHCR chce podľa zástupkyne UNHCR v Nemecku Kathariny Lumppovej spolu s ďalšími organizáciami pokračovať v poskytovaní humanitárnej pomoci "v súlade so zásadami neutrality, nestrannosti a nezávislosti".

Taliban ohlásil víťazstvo z prezidentského paláca v Kábule
Neprehliadnite

Hamáček považuje za zázrak, že z Kábulu vzlietlo lietadlo s evakuovanými Čechmi

Biden: USA svojich občanov ochránia 

 Skupinu 26 maďarských občanov, ktorí zaisťovali ochranu holandského veľvyslanectva v Kábule, v utorok evakuovali do Taškentu spojenci Maďarska. Podľa rezortu diplomacie sú zatiaľ v uzbeckom hlavnom meste.

Americkí vojaci nenechajú žiadneho občana USA napospas vyhrotenej situácii v Afganistane, a to ani vtedy, ak by mali v Talibanom ovládanom Kábule zostať aj po 31. auguste. Vyhlásil to v stredu prezident USA Joe Biden.

Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA) neodporúča komerčným leteckým spoločnostiam prelety cez vzdušný priestor Afganistanu. Úrad plánuje prehodnotiť toto odporúčanie 20. septembra.

Európska únia, Spojené štáty a 18 ďalších krajín v stredu v spoločnom vyhlásení uviedlo, že sú "hlboko znepokojené" situáciou v oblasti práv afganských žien a dievčat. Krajiny afganské militantné hnutie Taliban vyzvali, aby zaistilo ochranu a bezpečnosť týchto osôb.

WA 22 Kábul - Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid počas svojej prvej tlačovej konferencie v Kábule v utorok 17. augusta 2021. Afganské hnutie Taliban bude rešpektovať práva žien, ale v medziach noriem islamského práva, vyhlásil. Mudžahid bol roky tieňovou postavou, ktorá vydávala vyhlásenia v mene militantov. Bojovníci Talibanu obsadili v nedeľu 15. augusta afganské hlavné mesto Kábul prekvapujúco ľahko a zvrhli vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a alianciou NATO. Afgan
Neprehliadnite

S Talibanom sa budeme musieť naučiť žiť. Dobe amerického brojenia odzvonilo