Čo sa z rozhovoru dozviete
  • Ako vníma kvalitu slovenských právnických škôl
  • Akú kvalitu majú podľa neho slovenskí absolventi práva
  • Ako vyzerá spolupráca našich škôl
  • Ako sa pozerá na systém financovania vysokých škôl

Ste dekanom Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Ako z tejto pozície vnímate fakt, že na Slovensku existuje až šesť fakúlt?

Vnímam to ako fakt, ktorý so sebou prináša aj pozitíva aj negatíva. Závisí vždy od toho, ako jednotlivé fakulty zvlášť, ale aj spoločne k tomu pristúpia. Do akej miery sú si zdravou konkurenciou, ktorá ich núti sa zlepšovať, alebo, naopak, do akej miery si robia navzájom konkurenčne neetické podrazy.

V súčasnosti päť zo šiestich právnických fakúlt na Slovensku má medzi sebou korektný vzťah spolupráce. Zároveň sme vďaka vzájomnej konkurencií lepší a podľa mňa sme oveľa kvalitnejší, než keby tu bola len jedna či dve fakulty bez dostatočnej motivácie k zlepšovaniu.

Neznižuje množstvo fakúlt a absolventov z vášho pohľadu kvalitu vzdelávania v právnickom odvetví?

Na začiatku, keď v plnom profile začalo fungovať všetkých šesť fakúlt, pričom sme mali početné demografické ročníky absolventov stredných škôl a nedostatok kvalitných pedagógov, kvalita v niektorých ročníkoch a na niektorých fakultách nebola ideálna. Pedagógovia často pôsobili na viacerých školách.

To sa ale postupom času zmenilo. Z tých spomínaných piatich fakúlt má dnes každá stabilizovaný počet vlastných kvalitných, mladších a dravejších, ale aj skúsenejších a rozvážnejších vysokoškolských učiteľov a vedcov. Práve vďaka tomuto konkurenčnému prostrediu sa jednotlivé fakulty neustále zlepšujú.

Veľa sa hovorí o úrovni škôl. Ako sa pozeráte na to, že existujú aj univerzity z pochybným menom, ktoré však majú stále platné akreditácie?

Žijeme v právnom štáte. Pravidlá, aj pre akreditáciu vysokých škôl, musia byť transparentné a určené dopredu. Ich nevýhodou v minulosti – ale v konečnom dôsledku to tak môže skončiť aj pri nových akreditačných pravidlách – bolo, že boli zamerané najmä na byrokratické formality a na scientometrické ukazovatele. Teda často prevažne z hľadiska vedy a nie z hľadiska štúdia. V rámci vedy potom často z hľadiska geografického miesta vydania diela a nie z hľadiska kvality.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa