Motivácia seniorov na očkovanie posilňujúcou dávkou 500-eurovými poukážkami robí z vakcíny proti ochoreniu covid-19 nepredajný tovar, ktorý potrebuje veľmi silnú podporu, aby sme ho dostali k ľudom.

Zdržia sa alebo budú proti

Po stredajšom rokovaní vlády to ako jeden z viacerých argumentov povedal minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Strana sa podľa neho pri hlasovaní v parlamente o tejto podpore zdrží, alebo bude proti návrhu.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík a vľavo podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
Neprehliadnite

Vláda odklepla 500 eur pre seniorov. Matovič dúfa, že návrh prejde aj parlamentom

,,Takýmto krokom dehonestujeme alebo devalvujeme samotnú vakcínu," povedal Sulík. Ľudia by sa mali dať zaočkovať preto, lebo majú obavu o svoj život a zdravie a nie preto, že im za to niekto zaplatí.

Pokiaľ má niekto strach z vakcíny a štátu sa nepodarí ho presvedčiť na zaočkovanie, je to podľa Sulíka jeho právo. ,,Môžeme sa potom baviť o rôznych kompenzáciách a náhradách," dodal Sulík.

Milióny eur sa použijú zbytočne

Šéf SaS sa tiež obáva, aby poukážky nevyužívali odporcovia očkovania na podplácanie lekárov, ktorí by ich mohli zapísať do systému ako zaočkovaných a vakcínu pritom nepoužiť.

Igor Matovič, Richard Sulík
Neprehliadnite

Bohatým neublíži, štátnu kasu nenaplní. Milionárskou daňou brnká Matovič na nervy Sulíkovi

Sulík je presvedčený, že problém by v prípade schválenia poukážok bol aj s nastavením funkčného systému a očakáva tiež konflikt s Európskou úniou. Tá totiž pre obmedzenú platnosť iba na územie Slovenska napadla aj rekreačné poukazy zavedené bývalo vládou.

Z predpokladaných 500 miliónov eur, ktoré toto opatrenie má podľa rezortu financií stáť, sa podľa Sulíka 400 miliónov použije zbytočne. Viac ako 850 000 ľudí nad 60 rokov je totiž už zaočkovaných, a tí si budú poukazy nárokovať ako prví. Predpokladané náklady sú pritom v rovnakej výške, akú spolu zaplatia za rok na dani z príjmu všetky slovenské podniky okrem 5 000 najväčších platiteľov dane.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Sulíkovci rokovali s Matovičom o daňovo-odvodovej reforme