V zozname absolventov Univerzity Komenského (UK) má Andrej Danko iba titul Mgr. a záverečná práca, vďaka ktorej mal údajné JUDr. dostať, je neprístupná.

„Škola bez súhlasu Danka odmieta prezradiť, či ho má odtiaľ,“ píše Denník N, ktorý kontaktoval univerzitu. Dankova rigorózna práca sa stratila kdesi v útrobách knižnice Právnickej fakulty UK.

A. Danko v prvých rokoch pôsobenia ako právnik titul JUDr. nepoužíval. Prvýkrát tak vystupoval až v roku 2000, a teda dva roky po škole.

Viac možností

Univerzita Komenského nie je jedinou vysokou školou, na ktorej možno JUDr. získať. Keď si však pozriete Dankov životopis na webe Národnej rady, inú školu politik neuvádza.

„Na Slovensku titul JUDr. do roku 2000 dávali okrem Univerzity Komenského aj právnické fakulty v Banskej Bystrici, Košiciach a policajná akadémia. Tieto školy oficiálne na otázky o Dankovom titule neodpovedali. Na košickej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika a bratislavskej policajnej akadémii sa neoficiálne podarilo zistiť, že u nich titul JUDr. Danko určite neobhájil, na banskobystrickom práve neoficiálne hovoria, že odtiaľ titul JUDr. pravdepodobne nemá,“ uviedol Denník N.

Ostáva ešte možnosť, že A. Danko získal titul v Česku. Prečo by sa však k tomu nepriznal, nie je jasné.

Danko žiada ospravedlnenie

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko získal titul doktor práv legálne. Za zverejneným článkom vidí snahu pošpiniť ho a žiada od média ospravedlnenie.

„Uráža ma dennodenné pošpiňovanie z Denníka N. Som riadny absolvent Univerzity Komenského Bratislava, riadne som ukončil aj doktorandské štúdium, ako aj advokátske skúšky. Všetky tituly, ktoré používam, sú získané legálnou cestou. Špinavé hry Denníka N hrať nebudem,“ vyhlásil Danko, ktorý je na pracovnej ceste v Grécku.

Za útokmi média vidí Danko úvahy o jeho možnej prezidentskej kandidatúre. „Odkedy vyšli úvahy o mojej možnej kandidatúre na prezidenta, tak vedú špinavú a nekalú kampaň a prenasledujú nielen mňa, ale aj celú moju rodinu," doplnil A. Danko.

Rozuzlenie záhady

JUDr. Andrej Danko má zapísaný titul na základe predloženej overenej kópie diplomu z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici z roku 2000. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová.

Ako ďalej zdôraznila, všetky údaje, ktoré SAK zverejňuje o advokátoch, vrátane advokátov s pozastaveným výkonom advokácie, sú podložené a overené. „Tieto informácie sú dostupné aj na webe SAK,“ doplnila.