Aktualizované o 18:29

„Budem si ctiť prezidentský palác, keď bude nezávislý, apolitický a nebude slúžiť feťákom, ako ste vy," povedal M. Poliačikovi, keď si vymenili názory v súvislosti s neschválením procedurálneho návrhu nezaradenej poslankyne Veroniky Remišovej.

Na výčitku M. Poliačika reagoval s tým, že voči nemu úctu nemá, ale má ju voči V. Remišovej. Následne šéf parlamentu vyzval nezaradeného poslanca, aby naňho v pléne nekričal a vyhlásil, že „môže ísť kričať k prezidentke do paláca“.

Líder OĽaNO Igor Matovič po konflikte predstúpil pred predsedu parlamentu s papierom, na ktorom bolo napísané „On je ožratý“. „Toto, čo ste napísali, je neskutočná drzosť,“ reagoval A. Danko a požiadal I. Matoviča, aby si sadol späť na miesto a bol ticho, že z neho ide zloba. „Som šťastný, že je koniec volebného obdobia a tohto šialenca už nemusím vidieť,“ dodal na adresu I. Matoviča.

M. Poliačik jeho výrok o prezidentke označil za nepatričný a požiadal ho, aby sa zaň ospravedlnil. K výzve sa pridal aj I. Matovič. Vyjadrenie A. Danka podľa jeho slov nie je hodné druhého najvyššieho ústavného činiteľa. M. Poliačik avizoval pre vyjadrenie A. Danka na adresu prezidentky podanie na mandátovo-imunitný výbor.

Prezidentka Zuzana Čaputová nevidí najmenší dôvod na tieto vyjadrenia reagovať. Uviedol to hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Návrh pre výbor

Poslanec z klubu SaS Ondrej Dostál sa chce obrátiť na Mandátový a imunitný výbor Národnej rady (NR) SR pre výroky šéfa parlamentu Andreja Danka (SNS) o prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Verí, že sa Danko ospravedlní aj bez toho, aby ho musel vyzývať výbor. Podľa vlastných slov očakáva, že sa bude mandátový a imunitný výbor podnetom zaoberať.

Vysvetlil, že výbor by ho mal najskôr vyzvať na ospravedlnenie sa. Ak tak neurobí, môže dostať pokutu. „Tajne dúfam, že keď pán Danko vytriezvie, tak sa ospravedlní aj bez toho, aby ho na to musel vyzvať mandátový a imunitný výbor,“ podotkol Dostál.

Argumentuje rokovacím poriadkom NR SR, ktorý hovorí o tom, že ak poslanec svojimi výrokmi na pôde parlamentu urazí iného poslanca alebo ústavného činiteľa, výbor mu odporučí, aby sa ospravedlnil na najbližšej schôdzi.