Poľsku ani Maďarsku zatiaľ sankcie bezprostredne nehrozia, no po aktivácii článku 7 v Európskom parlamente sú krajným riešením, po ktorom by EÚ mohla siahnuť. Ak chcú krajiny tento kurz zvrátiť, musia vyvrátiť podozrenia z porušovania demokratických princípov. Ich dodržiavanie je nevyhnutnou podmienkou členstva v EÚ, ku ktorému sa každý štát pri vstupe zaviazal.

Poľsko a Maďarsko chce chrániť

Vláda Viktora Orbána čelí kritike za obmedzovanie slobody médií, zásahy do nezávislosti súdnictva aj za neľudské zaobchádzanie s migrantmi, ktorých podľa záberov zo záchytných táborov kŕmia ako zvieratá. Poľsko musí vysvetľovať zmeny v ústavnom súde, ktorý má namiesto parlamentu ovládať vládna väčšina.

A. Danko sa stavia na stranu susedných krajín a dúfa, že po vzore českého parlamentu sa aj na Slovensku postavia poslanci „za ochranu suverénnych členských štátov EÚ“. „Budem teda z pozície predsedu parlamentu žiadať o stretnutie s našimi predstaviteľmi, aj s ministrom zahraničných vecí, aby sme sa o tejto vážnej veci, ktorou otváranie článku 7 vo vzťahu k členským štátom bezpochyby je, bavili,“ povedal.

Predseda parlamentu chce v pléne presadiť uznesenie, ktoré by malo obsahovať vyhlásenie, že parlament sa bude aktívne zasadzovať za to, „aby sa využili všetky dostupné príležitosti pre vzájomný dialóg Maďarska a inštitúcií EÚ, ktorý odpovie na všetky otvorené otázky a ktorý môže záležitosť vyriešiť v konštruktívnom duchu bez negatívnych dôsledkov na spoluprácu všetkých zainteresovaných aktérov.“

Nahneval už aj Lajčáka

„Prvoradým princípom spolupráce inštitúcií a členských štátov EÚ v takýchto situáciách by mali byť kroky a rozhodnutia, ktoré pomôžu obnoviť vzájomnú dôveru a prekonať vzájomné deliace línie,“ podotkol A. Danko.

Minulý týždeň sa proti oficiálnej politike Slovenska a Európskej únie postavil šéf parlamentu aj v otázke sankcií voči Rusku. Na svojom Facebooku uverejnil selfie fotku s predsedom ruskej Dumy Vjačeslavom Volodinom a sťažoval si, že ho nemôže pozvať na Slovensko. Osobám zo sankčného zoznamu to umožnené nie je, V. Volodin sa naň dostal pre svoje zapojenie do protiprávneho odtrhnutia Krymu od Ukrajiny.

Inokedy zdržanlivý šéf diplomacie M. Lajčák zareagoval tým, že nerozumie, prečo „pán predseda parlamentu až takýmto spôsobom cítil potrebu vyznávať lásku človeku, ktorý je na sankčných zoznamoch. Vybočilo to z rámca, ktorý považujem za zahraničnopolitickú líniu Slovenskej republiky.“