India chystá zákon zakazujúci kryptomeny. Ak by v krajine niekto obchodoval s kryptomenami alebo taký digitálny majetok vlastnil, dostal by podľa zákona pokutu. Agentúre Reuters to povedal jeden z vyšších vládnych úradníkov oboznámených s plánom. Zákon by bol ranou pre milióny investorov, ktorí majú o kryptomeny záujem a India by sa stala prvou veľkou krajinou, kde bude držanie kryptomeny nelegálne. Indické ministerstvo financií sa k tomu zatiaľ nevyjadrilo.

Návrh zákona kriminalizuje držanie, vydávanie, ťažbu i obchod a prevody kryptomeny. Predstavuje tak jedno z najprísnejších opatrení voči kryptomenám na svete a je v súlade s januárovým vládnym programom, ktorý vyzval k zákazu súkromných virtuálnych mien, ako je Bitcoin. Namiesto toho chce vláda vytvoriť základ pre oficiálnu digitálnu menu.

Zákon dá podľa úradníka súčasným majiteľom kryptomeny šesť mesiacov na to, aby sa týchto aktív zbavili. Potom bude stáť ukladať pokuty. Schválenie zákona by nemal byť problém, pretože vláda premiéra Narendra Módího má v parlamente pohodlnú väčšinu.

Bitcoin.
Neprehliadnite

Bitcoin prvýkrát prekonal hranicu 60-tisíc dolárov

Z veľkých ekonomík už zakázala ťažbu a obchodovanie s kryptomenami Čína. Ani Peking ale za vlastníctvo kryptomeny netrestá. Objem transakcií s kryptomenou sa v Indii napriek hrozbe zákazu zvyšuje. Podľa odhadov z odvetví zhruba osem miliónov ľudí investovalo do kryptomeny 100 miliárd rupií. Oficiálna štatistika však neexistuje.

Počet registrácií a príliv peňazí na miestnu kryptomenovú burzu Bitbns je podľa jej prevádzkovateľa až 30-krát vyšší ako pred rokom. Jedna z najstarších búrz v Indii Unocoin získala v januári a vo februári napriek obavám zo zákazu 20-tisíc užívateľov.

Vládny panel v roku 2019 odporúčal až desať rokov väzenia pre ľudí, ktorí budú ťažiť, vytvárať, držať, predávať, prevádzať, zbavovať sa, vydávať či obchodovať s kryptomenami. Zdroj odmietol povedať, či nový zákon obsahuje väzenia aj pokuty, neposkytol ani žiadne ďalšie podrobnosti. Uviedol len, že diskusia je v záverečnej fáze. Hodnota najznámejšej kryptomeny Bitcoin cez víkend vystúpila na rekord 61 781,83 dolára. V pondelok strácal viac ako päť percent a obchoduje sa zhruba za 56-tisíc dolárov. Dopoludnia sa cena prepadla až pod 55-tisíc dolárov.