Problémy s dýchaním, chronická únava, bolesti kĺbov, poškodenie pľúc či neurologické problémy, ale dokonca aj znížená inteligencia. Po prekonaní nevyspytateľného ochorenia covid-19 hlásia mnohí pacienti rôzne ťažkosti. Časom sa objavujú stále ďalšie a ďalšie komplikácie, ku ktorým najnovšie možno priradiť aj poškodenie obličiek.

Agentúra Bloomberg zverejnila závery štúdie, podľa ktorej veľký počet ľudí, ktorí mali covid-19, postihli ťažkosti s obličkami. Našťastie boli ich obtiaže väčšinou bezbolestné a nebadané. Problémom ale je, že vôbec bol poškodený tento dôležitý orgán, a to aj u pacientov, ktorí nemali vážny priebeh covidového ochorenia a neboli ani hospitalizovaní či prijatí na intenzívnu lekársku starostlivosť.

Dvojnásobne vyššie riziko

Podľa záverov štúdie, ktorú vedci zverejnili v časopise Journal of the American Society of Nephrology, majú títo pacienti takmer dvojnásobne vyššie riziko vzniku ťažkostí s obličkami v porovnaní s niekým, kto nikdy nemal covid.

Starostlivosť o týchto pacientov by mala zahŕňať aj starostlivosť o ochorenie obličiek
autori štúdie

Tí, ktorí prežili Covid-19, vykazovali zvýšené riziko poškodenia obličiek v postakútnej fáze ochorenia. Starostlivosť o týchto pacientov by mala zahŕňať aj starostlivosť o ochorenie obličiek,“ zhodnotili autori štúdie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa