Správa o hodnotení vplyvov na životné prostredie a zdravie obyvateľstva v prípade budovania diaľnice D1 v úseku Turany - Hubová odporúča stavbu s tunelom Korbeľka (V2) a nie prevažne povrchový variant údolím Váhu, ktorý by podľa ochranárov ohrozil vzácne rašeliniská, jaskyne, chránené územia aj obyvateľov.

Na D1 pribudne zrejme ďalší tunel

Na D1-tke pribudne zrejme ďalší tunel Zdroj: SITA / Milo Fabian

Slovenské nemocnice vlani evidovali 6 441,38 plných úväzkov lekárov, čo je 118,71 lekárskych miest na stotisíc obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to znamená nárast počtu lekárov o 173,22 miest a oproti roku 2010 o 618,37 miest. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Na rozdiel od lekárov počet sestier v nemocniciach klesá.

Spotreba tepla na Slovensku z roka na rok klesá. Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), kým v minulom roku sa dodalo slovenským odberateľom necelých 14-tisíc gigawatthodín tepla, pred štyrmi rokmi to bolo o zhruba dvetisíc gigawatthodín viac.

Spoločnosť Leyard Europe sa chystá rozšíriť výrobnú kapacitu v prešovskom priemyselnom parku Záborské. Plánuje preto od radnice odkúpiť ďalšie pozemky. V závode chce zamestnať sto ľudí.

Thermalpark Nitra v Poľnom Kesove neďaleko Nitry dostavajú na budúci rok. Celková investícia dosiahne zhruba 30 miliónov eur. Po dostavbe bude mať areál 11 hektárov a bude porovnateľný s najväčším akvaparkom na Slovensku Tatralandiou, uviedol marketingový manažér Thermalparku Nitrava Kristián Maťko.

Meškania a rušenie letov na medzinárodnom letisku v Dubaji trvajú po stredajšom núdzovom pristátí a následnom požiari lietadla leteckej spoločnosti Emirates aj vo štvrtok, píše agentúra AP. Najrušnejšie medzinárodné letisko na svete zverejnilo vyhlásenie, podľa ktorého operuje „s obmedzenou kapacitou a pokračuje s využívaním iba jednej pristávacej dráhy“.

Na D1 pribudne zrejme ďalší tunel

Havarované lietadlo na letisku v Dubaji Zdroj: SITA / AP

Menový výbor britskej centrálnej banky Bank of England (BOE) podľa očakávaní znížil základný úrok na nové rekordné minimum 0,25 percenta z 0,5 percenta. BOE rovnako oznámila, že napumpuje do ekonomiky ďalších 60 miliárd libier prostredníctvom nákupu štátnych dlhopisov, aby zmiernila dopady brexitu. Na uvoľnenie menovej politiky zareagovala libra prudkým oslabením.

Prvé vozidlá Škoda Kodiaq sa dostanú k zákazníkom vo februári budúceho roka. Objednávať ich ale bude možné už po septembrovom autosalóne v Paríži, kde automobilka vozidlo uvedie vo svetovej premiére vrátane cenníka.

Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu tajne poslala Iránu 400 miliónov dolárov v hotovosti v rôznych cudzích menách. Zásielka dorazila do Teheránu letecky v čase, keď Irán začiatkom tohto roka prepustil štyroch zadržiavaných Američanov. Informoval o tom denník Wall Street Journal.

Ulice v časti mesta Sete v oblasti Hérault na juhu Francúzska zaplavili hektolitre vína z miestnej vinárskej firmy. Prípadom sa zaoberá polícia, ktorá prešetruje podozrenie, že išlo o sabotáž. Informoval o tom denník Le Midi Libre.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.