Pochopenie toho, prečo niektorí ľudia prirodzene odolávajú covidovej infekcii napriek tomu, že boli vírusu zjavne vystavení, je podľa vedcov kľúčové. Mohlo by viesť k lepšiemu postupu pri vakcinácii, resp. vytváraní účinnejších zbraní voči ochoreniu, ktoré už pomaly dva roky sužuje svet.

Tím z University College London vo svojej najnovšej štúdii skonštatoval, že niektorí ľudia mali aj pred vypuknutím pandémie určitý stupeň imunity voči covidu. Spájajú to s tým, že telo sa pravdepodobne naučilo bojovať s doterajšími vírusmi, ktoré sa podobajú na SARS-CoV-2.

Vzorkou bol nemocničný personál

Vedci pozorne sledovali nemocničný personál počas prvej vlny pandémie – uskutočňovali tiež pravidelné odbery krvi. Napriek tomu, že sa skúmaná vzorka ľudí nachádzala vo vysoko rizikovom prostredí, nie všetci sa nakazili.

Následne londýnski výskumníci skúmali, prečo sa niektorým ľuďom podarilo vírusu sa vyhnúť. Podľa výsledkov publikovaných v časopise Nature asi jeden z desiatich mal známky toho, že bol vystavený vírusu, ale nikdy nemal príznaky ochorenia, nebol pozitívne testovaný a v jeho krvi sa nevytvorili protilátky proti covidu. Prirodzená časť jeho imunitného systému dokázala účinne bojovať s vírusom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa