Turbulencie na talianskej politickej scéne pokračujú už niekoľko týždňov a vyvrcholili vo štvrtok večer, keď premiér Mario Draghi oznámil, že podá demisiu. Rozhodol sa tak po tom, čo sa koaličné Hnutie piatich hviezd (M5S) v Senáte zdržalo pri hlasovaní o vládnom protiinflačnom balíčku. Ten mal sumou 23 miliárd eur podporiť domácnosti a firmy počas energetickej krízy. Šéf hnutia Giuseppe Conte však kritizoval M. Draghiho za to, že nerobí dosť v boji proti zvyšujúcim sa životným nákladom. Štvrtkové hlasovanie bolo navyše spojené s hlasovaním o dôvere vláde. Aj keď vládny balíček v Senáte prešiel, M. Draghi sa rozhodol odstúpiť. Keďže Hnutie piatich hviezd dalo jasný signál, že nepodporuje vládne návrhy, uviedol, že koalícia národnej jednoty viac neexistuje a za daných podmienok nemôže pokračovať.

Odstúpeniu Draghiho dal stopku prezident

Premiér M. Draghi oznámil talianskemu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi svoju rezignáciu. Ak by ju prijal, nasledovalo by rozpustenie parlamentu a príprava na predčasné jesenné voľby. Prezident S. Mattarella však rezignáciu neprijal a M. Draghimu dal úlohu, aby celú situáciu ešte raz zhodnotil a preveril si, či jeho vláda má parlamentnú väčšinu. Ak by sa situácia upokojila a vláda by ďalej pokračovala v súčasnom zložení, parlamentné voľby v riadnom termíne by sa mali konať na jar budúceho roka. Či ešte talianska koalícia bude schopná vládnuť ďalej, sa ukáže v stredu, keď bude premiér zisťovať podporu koalície priamo v parlamente.

Talianskom otriasa kríza na viacerých frontoch

Mario Draghi sa ujal premiérskej stoličky v domovskej krajine pred sedemnástimi mesiacmi. Od začiatku však nešlo o pokojnú situáciu. Do funkcie nastúpil po tom, čo sa vlani rozpadla predchádzajúca vláda pod vedením Giuseppe Conteho. Draghi sa tak dostal na čelo rozkolísanej širokej koalície, v ktorej o zásadne odlišné názorové prúdy nie je núdza. Navyše M. Draghi je za posledných desať rokov už šiestym talianskym premiérom. V posledných mesiacoch sa však témy, ktoré rozdeľujú politikov aj spoločnosť, prehĺbili. Taliansko aktuálne čelí vysokej inflácii. Podľa agentúry ANSA v piatok (15. júl) oznámil taliansky štatistický úrad ISTAT, že medziročný rast inflácie dosiahol v júni osem percent, teda najviac od januára 1986.

V krajine prudko stúpajú ceny, nielen za energie. The Economist k výpočtu aktuálnych problémov v Taliansku pridáva vysoké dlhy a narastajúcu neistotu v dodávkach plynu. Komplikovaná politická scéna situáciu neupokojuje. Odrazilo sa to aj na hlavnom indexe milánskej burzy FTSE/MIB, ktorý po ohlásení Draghiho rezignácie klesol o 3,4 percenta.

Prečo má „Super Mario“ v Európe stále veľký vplyv

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa