„Ako otec syna opakovane odhováral od tejto profesie, pretože ju považuje za jednu z najviac náročných právnických povolaní,“ napísala v stanovisku hovorkyňa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. GP v decembri zverejnila zoznam úspešných uchádzačov na právnych čakateľov prokuratúry. A je medzi nimi aj Juraj Čižnár.

Generálny prokurátor v minulosti kritizoval rodinkárstvo na prokuratúre. Teraz hovorí, že záujem jeho syna je prirodzený, keďže vyrastal v prokurátorskom prostredí.

Do výberového konania, ktoré vypísala GP, sa prihlásilo celkom 580 ľudí. Uspelo ich len 37.

Právni čakatelia sa budú po dobu troch rokov pripravovať na prokurátorskú dráhu. Tento inštitút bol v minulosti predmetom sporu. Ešte za pravicovej vlády ho bývalá a súčasná ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) zrušila, keďže na týchto miestach podľa nej prekvitala protekcia a pôsobili tam deti a príbuzní existujúcich prokurátorov. Ústavný súd však Žitňanskej novelu zákona v týchto častiach vyhlásil za protiústavnú a právni čakatelia sú späť.

Medzi prvými

Posledné výberové konanie na právnych čakateľov sa uskutočnilo na GP a tvorila ho písomná a ústna časť. Písomná skúška pozostávala z otázok a prekladu, ktoré sa losovali z databázy osemnástich testov na Generálnej prokuratúre. Ústnu časť vyhodnocovali komisie, v ktorých sedeli súčasní prokurátori, napríklad aj Čižnárov blízky spolupracovník, námestník GP René Vanek.

Čižnárov syn patril medzi najúspešnejších, skončil v prvej desiatke. Generálny prokurátor

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa