Najväčší svetový výrobca čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) prekonal čínsky technologický gigant Tencent a stal sa najhodnotnejšou firmou v Ázii podľa trhovej kapitalizácie.

Zásahy Pekingu proti technologickému sektoru v krajine v posledných niekoľkých mesiacoch znížili hodnotu čínskych technologických gigantov Tencent a Alibaba, zatiaľ čo akcie výrobcov čipov posilňujú kvôli pretrvávajúcemu nedostatku polovodičov, uviedol spravodajský server CNBC.

TSMC je hlavným dodávateľom Applu. Podľa údajov firmy Refinitiv Eikon z dopoludňajšieho obchodovania v Ázii trhová kapitalizácia firmy predstavovala viac ako 538 miliárd dolárov.

Trhová kapitalizácia Tencentu dosahovala viac ako 536 miliárd dolárov. Tretie miesto patrilo firme Alibaba s hodnotou 472 miliárd dolárov.

Trhová kapitalizácia firiem Tencent a Alibaba v utorok klesla o viac ako 20 miliárd dolárov, pretože čínsky regulátor vydal návrh pravidiel, ktorých cieľom je zastaviť nekalú konkurenciu na internete.

Medzi ďalšími oblasťami, pri ktorých Peking sprísňuje dohľad, sú finančné technológie a zhromažďovanie a využívanie dát.

Akcie čínskych technologických firiem tento rok klesajú, pretože tento sektor naďalej zahaľuje neistota. Index Hang Seng Tech, ktorý sleduje najväčšie technologické firmy kótované na burze v Hongkongu, vrátane firiem Tencent a Alibaba, od začiatku tohto roka klesol o viac ako 25 percent.

Naopak akcie TSMC rovnako ako ďalších výrobcov čipov posilňujú, pretože svet čelí globálnemu nedostatku polovodičov spôsobenému narušením dodávateľského reťazca kvôli pandémii a nárastom dopytu v odvetviach ako výroba áut a dátových centier.

V reakcii na tento nedostatok TSMC na začiatku roka uviedla, že v najbližších rokoch plánuje investovať 100 miliárd dolárov do zvýšenia kapacity výroby. Akcie TSMC od začiatku tohto roka stúpli o viac ako šesť percent.

Taiwan má významnú úlohu vo výrobe čipov. Hlavný podiel na tom má práve TSMC, medzi ktorého klientov patria firmy Apple, Qualcomm a Nvidia.

medzinárodný autosalón v Bruseli
Neprehliadnite

Nedostatok automobilových čipov neprestáva byť nočnou morou pre výrobcov áut