Najväčší čínsky internetový predajca Alibaba Group Holding sa vo štvrtom štvrťroku svojho finančného roka prepadol do straty 5,48 miliardy jüanov (702 miliónov eur) v porovnaní so ziskom 3,16 miliardy jüanov v rovnakom období predchádzajúceho roka. Dôvodom bola pokuta od čínskych úradov. Finančný rok 2021 skončil v marci.

Štvrťročné tržby predstavovali 187,4 miliardy jüanov. Analytici v ankete spoločnosti Refinitiv ich v priemere odhadovali na 180,41 miliardy jüanov. Silný rast tržieb zatienili dopady intenzívnych zásahov čínskych regulátorov. Ich výsledkom bolo zrušenie primárnej verejnej ponuky akcií (IPO) dcérskej spoločnosti Ant Group v objeme okolo 37 miliárd dolárov a rekordná pokuta za protimonopolné správanie v objeme 2,8 miliardy dolárov.

Alibaba Nanjing Headquarters
Neprehliadnite

Alibaba má po udelení pokuty otvorenú cestu k rastu. Črtá sa výhodná investičná príležitosť

Alibaba sa okrem toho potýkala sa silnejúcou konkurenciou menších firiem. Napríklad spoločnosť Pinduoduo prekonala Alibabu a stala sa najväčšou platformou pre elektronickú komerciu v Číne podľa počtu používateľov.

Generálny riaditeľ Alibaba Daniel Zhang upozornil, že firme sa za minulý rok podarilo dosiahnuť historický míľnik- jedna miliarda aktívnych užívateľov po celom svete. Z toho 891 miliónov ich má Alibaba v Číne. Tržby za celý finančný rok vzrástli o 41 percent na 17,29 miliardy jüanov. Zisk sa potom zvýšil o jedno percento na 150,31 miliárd jüanov, rast brzdila strata v poslednom štvrťroku.