Pred pandémiou covidu bola Čína najväčším odrazovým mostíkom turistov do šíreho sveta.

V roku 2019 podnikli Číňania 170 miliónov ciest a prispeli tak na konto globálnej ekonomiky 253 miliardami dolárov. Krajina minulý týždeň zrušila prísnu karanténu.

Po takmer troch rokoch sa tak chystá veľký návrat. Podľa China Outbound Tourism Research Institute (COTRI) by čínski cestujúci mohli tento rok podniknúť 110 miliónov medzinárodných ciest, čo sú dve tretiny úrovne pred pandémiou.

Podľa prieskumu sentimentu, ktorý v decembri zostavila dátová a marketingová agentúra Dragon Trail International, viac ako polovica opýtaných cestovateľov z pevninskej Číny uviedla, že budú pripravení vycestovať hneď po odstránení covidových obmedzení. Tretina plánuje cestovať do dvoch rokov. Chcú pritom minúť na svoje zájazdy viac ako pred covidom.

Oživenie turizmu čínskych cestovateľov bude veľkou vzpruhou najmä pre Európu a USA. Ale prichádza vážne varovanie: Destinácie, ktoré chcú opäť na Číňanoch zarábať, budú musieť zaujať nový prístup. „Čínsky cestovateľ nebude rovnaký ako predtým. Musíte sa na to pripraviť a prispôsobiť sa tomu,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti COTRI Wolfgang Georg Arlt pre Bloomberg. „Zmenili sme sa, Čína sa zmenila.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa