Čínskej spoločnosti Huawei Technologies vlani klesol čistý zisk o viac ako dve tretiny na 35,6 miliardy jüanov. Podľa prepočtov serveru televízie CNBC to je najhlbší medziročný prepad od roku 2011. Tržby firma nepatrne zvýšila, uvádza sa v jej správe o hospodárení.

Predvlani firma vykázala čistý zisk 113,7 miliardy jüanov. Výsledkom hospodárenia vtedy pomohol predaj divízie lacných telefónov Honor v nádeji, že sa jej podarí zvýšiť predaj, keď sa oddelí od materskej firmy zasiahnutej americkými sankciami.
Tržby vlani firma zvýšila o 0,9 percenta na 642,3 miliardy jüanov. To je výrazne menej ako rekordných 891,3 miliardy jüanov zaznamenaných v roku 2019, keď bola spoločnosť Huawei celosvetovo najlepším predajcom smartfónov s operačným systémom Android, uviedla agentúra Reuters.

Výdavky na výskum a vývoj vlani stúpli o 13,2 percenta na 161,5 miliardy jüanov. To zodpovedá zhruba štvrtine tržieb spoločnosti.
Americká vláda opakovane uviedla, že Huawei predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť. Toto obvinenie čínska firma sústavne odmieta. Napätie medzi Huawei a vládou Spojených štátov sa prejavilo okrem iného tým, že americké úrady nechali v decembri 2018 v Kanade zadržať finančnú riaditeľku Huawei Meng Wan-čou, na ktorú newyorský súd vydal zatykač.

Dcéra zakladateľa Huawei bola v Kanade zadržiavaná takmer tri roky. Podľa vyšetrovateľov sa v rozpore s americkými sankciami snažila zakryť pokusy spoločností napojených na Huawei predať vybavenie do Iránu. Do Číny sa manažérka po dohode s americkými prokurátormi vrátila predvlani v septembri.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Prevádzkový zisk odevnej firmy H&M vzrástol, analytici očakávali prepad do straty