Spoločné čínsko-ruské vojenské cvičenie, ktoré sa začne v stredu, je podľa Pekingu zamerané na „ďalšie prehĺbenie" spolupráce medzi oboma stranami. TASR správu prevzala v utorok z agentúry AP.

Cvičenie sa bude konať pri pobreží čínskej provincie Če-ťiang vo Východočínskom mori a potrvá do budúceho utorka, vyplýva z krátkeho vyhlásenia čínskej armády.

„Toto spoločné cvičenie je zamerané na preukázanie odhodlania a schopností oboch strán spoločne reagovať na hrozby pre námornú bezpečnosť... a na ďalšie prehĺbenie komplexného strategického partnerstva koordinácie medzi Čínou a Ruskom novej éry," uvádza sa ďalej v oznámení.

Navzdory desaťročiam vzájomnej nedôvery Čína a Rusko v poslednom čase zintenzívnili takéto vojenské cvičenia a považujú ich už za súčasť zosúlaďovania svojej zahraničnej politiky, konštatuje britský denník The Guardian.

Čína odmieta kritizovať na pôde OSN inváziu Ruska na Ukrajinu, odsudzuje sankcie Západu voči Moskve a obviňuje Washington a organizáciu NATO z toho, že to ony vyprovokovali ruského prezidenta Vladimira Putina konať tak, ako koná.

Niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu deklaroval Peking „neobmedzené" priateľstvo s Ruskom a Čína zostáva hlavným odberateľom ruskej ropy a plynu nakupovaného s výraznou zľavou, aj keď doposiaľ nie je známe, že by predala Moskve vojenský materiál, anaylzuje britský denník.

Ďalšie dôležité správy

JB 55 Teherán - Iránsky prezident Ebráhím Raísí sedí počas stretnutia s tajomníkom ruskej Rady bezpečnosti Nikolajom Patruševom (nie je na snímke) v Teheráne 9. novembra 2022. FOTO TASR/AP

In this photo released by the official website of the office of the Iranian Presidency, President Ebrahim Raisi sits in a meeting with secretary of Russia's Security Council Nikolai Patrushev at the presidency office in Tehran, Iran, Wednesday, Nov. 9, 2022. (Iranian Presidency Office via AP)
Neprehliadnite

Hádam si nebudeme pýtať povolenie na posilnenie vzťahov s Ruskom, ohradil sa Irán