Čínski nákupcovia surovej ropy pozastavili niektoré nákupy ruskej ropy, pretože sa rozhodli počkať na podrobnosti plánovaného cenového stropu, na čele ktorého sú Spojené štáty. Sú zvedaví, či by sa im vďaka nemu náhodou nepodarilo ušetriť, píše agentúra Bloomberg.

Niekoľko dodávok ruskej ropy ESPO určenej na decembrovú nakládku ostáva aj naďalej nepredaných, keďže predajcovia a čínski nákupcovia váhajú s uzatvorením zmlúv, kým sa nedozvedia presnú úroveň plánovaného cenového stropu. Podrobnosti tohto opatrenia by mali uzrieť svetlo sveta už čoskoro.

K stanoveniu cenového limitu dôjde popri zavedení sankcií EÚ na ruskú ropu, ktoré vstúpia do platnosti 5. decembra. Strop je navrhnutý tak, aby umožňoval tokom tejto ropy prúdiť aj naďalej, no zároveň skresal zisky, ktoré Kremeľ používa na financovanie svojej vojny na Ukrajine.

Rusko opakovane zdôraznilo, že krajinám, ktoré cenový strop zavedú, žiadnu ropu predávať nebude. Namiesto toho chce Moskva podľa slov ruského vicepremiéra Alexandra Novaka presmerovať dodávky k „trhovo orientovaným partnerom“ alebo znížiť ťažbu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Dlhodobé stropovanie cien energií nebude udržateľné, očakávajú odborníci