Čínska ekonomika čelí rastúcej „neistote“ v medzinárodnom prostredí, ako aj nedostatočnému domácemu dopytu, uviedol predseda Národnej komisie pre rozvoj a reformy Čeng Šan-ťie.

Peking si stanovil pre tento rok približne päťpercentný hospodársky rast, pričom sa zaviazal, že hlavným motorom bude domáci dopyt, keďže eskalujúca obchodná vojna s USA zasiahla čínsky export.

„Ak budú USA pokračovať v obchodnej vojne, budeme bojovať až do konca,“ povedal minister obchodu Wang Wen-tchao, ktorý zároveň obvinil Washington z unilateralizmu (konanie bez dohody) a šikanovania.

Americké tarify ohrozujú čínsky priemysel v čase, keď neustále stagnujúci dopyt domácností a rozpad zadlženého sektora nehnuteľností spôsobujú, že ekonomika je čoraz zraniteľnejšia.

Guvernér Čínskej ľudovej banky (PBOC) Pchan Kung-šeng uviedol, že finančná inštitúcia „vo vhodnom čase“ zníži úrokové sadzby a vleje likviditu do finančného systému znížením objemu financií, ktoré sú banky povinné držať ako rezervy. Zatiaľ ale vyčkáva, pretože kľúčovou prekážkou uvoľňovania menovej politiky je potreba udržať jüan na stabilnej úrovni voči doláru.

PBOC sa takisto bude snažiť zaviesť nástroje menovej politiky, ktoré by sa zamerali na podporu investícií a financovania vedeckých a technologických inovácií, spotreby a stabilizáciu zahraničného obchodu.

Peking zároveň necháva otvorené dvere ďalším stimulačným opatreniam, ak by sa doterajšie kroky pre podporu ekonomiky ukázali ako nedostatočné.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Čínsky oceliarsky sektor je pod tlakom, pripravuje sa na zníženie produkcie