V Čiernom mori sa v nadchádzajúcich týždňoch otvorí „nový front" vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Bude zahŕňať západných spojencov, ktorí budú sprevádzať lode s ukrajinským obilím. Tvrdí to americký admirál vo výslužbe a bývalý veliteľ síl NATO v Európe James Stavridis.

Podľa portálu Newsweek admirál poznamenal, že ruské vojenské lode „ovládajú severnú časť Čierneho mora“.

„Majú 40 vojnových lodí, Ukrajinci majú v skutočnosti nulu. Rusi blokujú ukrajinské pobrežie, neumožňujú životne dôležité dodávky obilia, ktoré sú dôležité pre ukrajinskú ekonomiku, ale absolútne nevyhnutné pre svetové zásoby potravín," povedal Stavridis.

OSN, NATO a USA

Preto sa domnieva, že v tomto konflikte sa otvorí ďalší front, ktorý bude zahŕňať sprevádzanie tankerov s obilím do a z Odesy, pričom misiu budú vykonávať plavidlá OSN, NATO, USA a ich spojenci.

„Ale bude to nový front vo vojne, ktorý sa podľa mňa otvorí v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov," dodal.

Heraščenko

Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko už v máji uviedol, že Američania pracujú na pláne, ako odstrániť ruskú blokádu v Čiernom mori.

„Efektívna práca Ukrajincov na vojnových lodiach ich presvedčila (USA), aby pripravili plán na odblokovanie prístavov... Diskutuje sa o dodávkach silných protilodných zbraní (Harpoon a námorných striel s dosahom 250 až 300 km),“ napísal Heraščenko na Twitteri.

Kuleba

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba minulý týždeň oznámil, že OSN spolupracuje s ukrajinskými predstaviteľmi na preprave obilia cez ruské blokády.

Podľa Kulebu Rusko jednou rukou blokuje vývoz ukrajinských potravín a druhou sa snaží zvaliť vinu na Ukrajinu. Ukrajina ale pracuje na medzinárodnej operácii pod vedením OSN, za účasti námorných síl partnerských krajín, ktoré „zaistia bezpečnú obchodnú cestu bez bezpečnostných rizík", uviedol Kuleba na Twitteri.

Stojanovová

Predstaviteľka ukrajinského prístavného mesta Odesa Ala Stojanovová nedávno vyjadrila presvedčenie, že ruský prezident Vladimir Putin sa blokádou Čierneho mora snažil vyhladovať chudobné krajiny. „Keď zablokuje naše prístavy, vydiera tým svet," dodala.

Ďalšie dôležité správy

Krádeže obilia ohrozujú tohtoročnú úrodu na Ukrajine, ktorá je jednou z najdôležitejších krajín produkujúcich obilie na svete.
Neprehliadnite

V ukrajinských prístavoch uviazlo niekoľko miliónov ton obilia, Rusko ho kradne a predáva